Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nie pora na Peszmergów

Wojska lądowe, 28 sierpnia 2013

Przedstawiciele władz irackiego Kurdystanu ogłosili, że nie planują wysłania podległych im oddziałów wojskowych do Syrii w celu pomocy znajdującym się na terenie tego państwa Kurdom.

W razie potrzeby, władze irackiego Kurdystanu mogłyby pomóc znajdującym się na terenie Syrii pobratymcom wysyłając do tego państwa nieokreśloną liczbę członków liczących, według nieoficjalnych szacunków, nawet 375 tys. oddziałów Peszmergów. Dobrze wyszkoleni, choć słabo wyposażeni, bojownicy mogliby pomóc w ochronie syryjskich Kurdów przed atakami ze strony islamistów / Zdjęcie: Todays Zaman

Informacja na ten temat pojawiła się w ostatnich dniach. Jest to sprostowanie wcześniejszych słów prezydenta irackiego Kurdystanu, Masuda Barzaniego. Na początku miesiąca polityk zadeklarował gotowość do udzielenia pomocy syryjskim Kurdom, walczącym z islamistami (Syryjscy Kurdowie walczą z al-Kaidą, 2013-08-01). Jego słowa zostały zinterpretowane jako zapowiedź wysłania przez granicę nieokreślonej liczby żołnierzy wchodzących w skład oddziałów Peszmergów.

Słowa Barzaniego zostały w ostatnich dniach złagodzone przez innych przedstawicieli politycznych irackich Kurdów. W ich wypowiedziach nie pojawia się już wątek militarny, a jedynie gotowość udzielenia pomocy humanitarnej, logistycznej czy wywiadowczej dla mniejszości kurdyjskiej mieszkającej w Syrii.

W ocenie części komentatorów, do sprostowania wcześniejszych słów Barzaniego doszło w odpowiednim momencie. Realizacja deklaracji polityka mogłaby wiązać się z dalszą destabilizacją już nie tylko Syrii, ale też samego Iraku. Wysłanie wojska stanowiłoby problem dla irackich sił zbrojnych, ponieważ byłoby to równoznaczne z intensyfikacją zjawiska dezercji wśród kurdyjskich żołnierzy, z którym Bagdad boryka się już od dłuższego czasu (Problem kurdyjskich dezerterów w Iraku, 2013-06-12).

Warto zaznaczyć, że niejako obok polityczno-wojskowych obietnic pomocy syryjskim Kurdom, oni sami nieustannie szukają schronienia poza granicami tego państwa. W ciągu minionych 2 tygodni, co najmniej 50 tys. z nich znalazło schronienie na terenie irackiego Kurdystanu. Władze ONZ szacują, że przez najbliższe kilka tygodni liczba ta zwiększy się o kolejne 100 tys. (20 tys. uchodźców w kilka dni, 2013-08-19).

Taka sytuacja to nie tylko duży problem demograficzny ogarniętej wojną domową Syrii (Syria się wyludnia, 2013-07-17). Masowy napływ syryjskich uchodźców, z których większość to właśnie Kurdowie, stanowi duże wyzwanie, a zarazem zagrożenie, dla stabilności wewnętrznej Iraku. Może on mieć wpływ na bezpieczeństwo państwa i jakość funkcjonowania jego sektora publicznego, zwłaszcza opieki społecznej, a w dłuższej perspektywie czasowej może również spowodować zintensyfikowanie dążeń separatystycznych władz autonomii kurdyjskiej, leżącej na bogatej w ropę naftową północy kraju,.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra