Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kurdystan nie jest już bezpieczny

Strategia i polityka, 30 września 2013

W niedzielę w stolicy irackiego Kurdystanu, Erbil, doszło do serii skoordynowanych ataków na siedzibę kurdyjskiej służby bezpieczeństwa.

Wczorajsza seria skoordynowanych ataków na siedzibę służby bezpieczeństwa irackiego Kurdystanu była pierwszym od 6 lat tego typu incydentem, do którego doszło w Erbil. Według kurdyjskich władz oraz komentatorów, za ich organizację mogą odpowiadać powiązani z al-Kaidą sunnici. Samo zdarzenie zaś może być powiązane z przybierającymi na sile walkami pomiędzy syryjskimi rebeliantami, a zamieszkującą północ Syrii mniejszością kurdyjską / Al-Jazeera

Do ataków doszło wczoraj we wczesnych godzinach popołudniowych. Około 13:30 czasu miejscowego wyładowany materiałem wybuchowym minivan wjechał w bramę siedziby kurdyjskiej służby bezpieczeństwa, Asayish. W zamieszaniu powstałym po eksplozji, ostrzał chroniących budynku strażników rozpoczęli poruszający się pieszo napastnicy. Część z nich miała być przepasana tzw. pasami szahida.

Po trwającej co najmniej kilkanaście minut wymianie ognia, dzieła zniszczenia dopełniła karetka, która podobnie jak wcześniej minivan, eksplodowała u bram siedziby Asayish. W wyniku ataku śmierć miało ponieść co najmniej 6 osób, a 62 – odnieść obrażenia. Był to pierwszy tego typu incydent w Erbil od 2007. Do niedawna stolica Kurdystanu uznawana była za jedno z najbezpieczniejszych miast w Iraku, odmiennie niż targane zamachami terrorystycznymi Bagdad, Faludża, czy Karbala (Kolejny krwawy miesiąc w Iraku, 2013-09-02, Irak się wykrwawia, 2013-08-05).

Nie wiadomo, kto stał za serią wczorajszych ataków. Żadne ze znanych ugrupowań terrorystycznych nie przyznało się bowiem dotąd do ich organizacji. W ocenie władz Kurdystanu oraz części komentatorów, ich organizatorami najprawdopodobniej były powiązane z al-Kaidą irackie i/lub syryjskie bojówki sunnitów.

Gdyby te podejrzenia okazały się prawdziwe, same ataki można by było uznać za następstwo wydarzeń, mających ostatnio miejsce w sąsiedniej Syrii. Coraz częściej dochodzi tam bowiem do walk pomiędzy syryjskimi rebeliantami powiązanymi z islamistami, a mniejszością kurdyjską (Syryjscy Kurdowie walczą z al-Kaidą, 2013-08-01).

Problem stał się na tyle poważny, iż gotowość udzielenia atakowanym Kurdom umiarkowanej pomocy wyraziły m.in. właśnie władze irackiego Kurdystanu (Nie pora na Peszmergów, 2013-08-28). Uważa się również, że to ze względu na wydarzenia w sąsiedniej Syrii, proces wycofywania się z Turcji wstrzymali działający w tym państwie bojownicy spod znaku Partii Pracujących Kurdystanu (PPK) (Kurdowie wstrzymali odwrót z Turcji, 2013-09-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra