Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Australia kupi P-8A

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 lutego 2014

Władze Australii potwierdziły chęć zakupu ośmiu morskich samolotów patrolowych P-8A Poseidon.

Australijskie P-8A Poseidon, wspierane przez MQ-4C Triton, będą odpowiadać za patrolowanie wód terytorialnych oraz wyłącznej strefy ekonomicznej państwa. Posłużą więc do zwiększania świadomości sytuacyjnej sił zbrojnych w związku z aktywnością okrętów państw trzecich, a także niepożądanymi zjawiskami przemytu narkotyków, uzbrojenia lub ludzi na omawianym akwenie / Zdjęcie: US Navy

Deklaracja zakupu P-8A została wydana wspólnie przez premiera Australii, Tony’ego Abbotta oraz australijskiego ministra obrony, Davida Johnstona. Stanowi ona potwierdzenie wcześniejszych zapowiedzi Canberry, która zamierza odmłodzić flotę morskich samolotów patrolowych, obecnie tworzoną przez AP-3C Orion.

Australijczycy chcą zakupić osiem Posejdonów, z opcją na kolejne cztery. Wartość zapowiadanego porozumienia powinna wynieść 4 mld AUD (10,9 mld zł). Dostawy samolotów powinny rozpocząć się w 2017. Zakładając terminową realizację przyszłej umowy, wszystkie australijskie P-8A mogłyby uzyskać pełną zdolność operacyjną w 2021.

Co ciekawe, decyzja o zakupie australijskich P-8A została ogłoszona na krótko po pojawieniu się głosów krytyki wobec rzeczywistego potencjału operacyjnego Posejdonów. Od końca 2013 sześć P-8A stacjonuje na terenie bazy USAF na Okinawie, gdzie służą jako wsparcie dowództwa 7. Floty US Navy (P-8A w Japonii, 2013-12-02).

Doświadczenie wyniesione z dotychczasowej eksploatacji Posejdonów w Azji nie jest jednak najlepsze. Zdaniem przedstawicieli US Navy, P-8A nie są w stanie przeprowadzać w pełni efektywnych lotów patrolowych, ani też podejmować działań ZOP, a więc dwóch podstawowych zadań, do których zostały zaprojektowane.

Niedoskonałość konstrukcji P-8A, na którą zwraca uwagę US Navy, nie przeszkodziła w wydaniu zgody na uruchomienie produkcji seryjnej samolotów. Amerykańska marynarka wojenna zamierza eksploatować co najmniej 117 Posejdonów. Z partii niskoseryjnej, liczącej 37 statków powietrznych, US Navy odebrała do tej pory około 13.

Gdy dojdzie do zawarcia ostatecznego porozumienia o zakupie P-8A przez RAAF, Australia stanie się trzecim na świecie, a drugim poza USA użytkownikiem Posejdonów. Wcześniej na ich wprowadzenie do służby zdecydowała się Bhāratīya Nau Senā (marynarka wojenna Indii). Do tej pory New Delhi kupiło osiem samolotów, lokalnie oznaczonych jako P-8I Neptun (Indie kupiły samoloty ZOP, 2009-01-07). Nieoficjalnie mówi się jednak, że docelowo Indie chciałyby użytkować nawet 30 Neptunów (Boeing liczy na 30 Neptunów dla Indii, 2012-08-04).  

Zapowiadany zakup Posejdonów to nie jedyny element programu modernizacji floty morskich patrolowych statków powietrznych Canberry. Australijczycy cały czas przymierzają się bowiem do zapowiadanego zakupu morskich bezzałogowców rozpoznawczych Northrop Grumman MQ-4C Triton (Oblot Tritona , 2013-05-23). Na zakup omawianych bsl Canberra mogłaby przeznaczyć 3 mld USD (9,1 mld zł) (Morskie bsl dla Australii, 2012-09-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.