Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Karel Doorman ochrzczony

Marynarka wojenna, 13 marca 2014

Najnowszy okręt zaopatrzeniowy Koninklijke Marine (marynarki wojennej Holandii), Karel Doorman (A833), został ochrzczony.

Zdjęcie: MO Holandii

Uroczystość chrztu Karela Doormana odbyła się na terenie zakładów stoczniowych Damen Schelde Naval Shipbuilding (DSNS) w Vlissingen. Do jej uświetnienia przyczyniła się obecność minister obrony Holandii, Jeanine Hennis-Plasschaert.

Rozpoczęcie prób morskich okrętu nastąpić ma za 3 miesiące. Po ich zakończeniu, mający 204 m długości Karel Doorman wejdzie do służby, gdzie zastąpi wycofany HNLMS Zuiderkruis (A832) (HNLMS Zuiderkruis na złom, 2014-02-27), a w przyszłości najprawdopodobniej także HNLMS Amsterdam (A836). Ten ostatni aktywnie włączał się w ostatnim czasie w operacje antynarkotykowe na wodach Morza Karaibskiego (HNLMS Zuiderkruis na złom, 2014-02-27).

Przez długi okres czasu przyszłość Karela Doormana stała pod znakiem zapytania. Holenderskie władze nie mogły bowiem zdecydować się, czy okręt ma zgodnie z planem wejść do służby w ramach Koninklijke Marine, czy też zostać odsprzedany (Karel Doorman jednak dla Holandii, 2013-10-30). Rozterki spowodowane były ograniczeniami wydatków obronnych państwa, które w przeszłości przyczyniły się do znacznego uszczuplenia stanów uzbrojenia sił zbrojnych, czego najbardziej wyraźnym przykładem było wycofanie z linii i sprzedaż czołgów Leopard 2A6 (Holandia sprzedała Leopardy, 2014-01-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra