Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pakistan odebrał pierwsze WZ-10

Lotnictwo wojskowe, 03 kwietnia 2015

Lotnictwo wojsk lądowych Pakistanu odebrało trzy śmigłowce uderzeniowe WZ-10. ChRL przekazała je sojusznikowi za darmo.

Lotnictwo wojsk lądowych Pakistanu odebrało trzy chińskie śmigłowce uderzeniowe WZ-10. Wiropłaty przekazano Pakistańczykom za darmo, w ramach bezzwrotnej pomocy wojskowej ChRL. Wiropłaty znajdują się obecnie w Dhamial Army Airbase w pobliżu Rawalpindi / Zdjęcia: DFI

Śmigłowce znajdują się obecnie na terenie bazy lotnictwa wojsk lądowych Pakistanu, Dhamial w pobliżu Rawalpindi. Wiropłaty dostarczono z wybudowanymi łopatami wirnika nośnego i śmigła sterującego oraz bez belek uzbrojeniowych i 30-mm działka. Obecnie Pakistańczycy prowadzą prace montażowe, mające na celu przywrócenie śmigłowcom stanu zdatności do lotu.  

Według lokalnej prasy, WZ-10 zostały przekazane Pakistanowi za darmo, w ramach bezzwrotnej pomocy wojskowej ChRL (WZ-10 w prezencie dla Pakistanu, 2015-01-07). Śmigłowce będą służyć do wsparcia operacji antyterrorystycznych prowadzonych przez wojska lądowe i jednostki specjalne policji m.in. w rejonie Przełęczy Chajberskiej.  

Transfer wiropłatów do Pakistanu może opłacić się ChRL podwójnie. Wzmocni bowiem i tak już silne więzi miedzy Pekinem a Islamabadem. Pozwoli też na przetestowanie potencjału operacyjnego WZ-10 w warunkach rzeczywistego pola walki. To z kolei da okazję do wykrycia mocnych i słabych stron konstrukcji i wyeliminowania ewentualnych błędów i/lub usterek.  

Islamabad może zdecydować się na zakup większej partii WZ-10, jeżeli te sprawdzą się na polu walki. Miałyby one zastąpić w linii wiekowe amerykańskie AH-1S/F Cobra. Przedstawiciele lotnictwa wojsk lądowych Pakistanu liczą, że nowe wiropłaty zrównoważą potencjał operacyjny AH-64E Guardian, które zostaną wkrótce zakupione przez Indie (USA głównym eksporterem uzbrojenia do Indii, 2014-08-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.