Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Więcej Niemców w Afganistanie

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 13 listopada 2015

Rząd Niemiec zamierza zwiększyć liczebność kontyngentu stacjonującego w Afganistanie. Niemieckie wojska mają pozostać w tym państwie do końca 2016.

Berlin zamierza podnieść górny limit liczebności niemieckiego kontyngentu w Afganistanie do 980 żołnierzy. Wciąż jednak nie wiadomo, dokładnie ilu dodatkowych wojskowych zostanie wysłanych do Azji / Zdjęcie: MO Niemiec

Gabinet kanclerz Angeli Merkel zaproponował zwiększenie liczebności niemieckiego kontyngentu w Afganistanie do 980 żołnierzy. Dla porównania obecne prawodawstwo zezwala Berlinowi na utrzymanie w tym azjatyckim państwie zaledwie 850 wojskowych i cywilnych pracowników ministerstwa obrony. Realizacja kanclerskich planów będzie wymagała zgody Bundestagu.

Anonimowe źródła zbliżone do kręgów rządowych potwierdzają, że mimo zwiększenia liczebności kontyngentu, zakres jego zadań nie ulegnie zmianie. W dalszym ciągu główną rolą niemieckich żołnierzy będzie szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa i pomoc w eksploatacji zachodniego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego (Navistar Defense pomoże Afgańczykom, 2015-09-14; Kolejne HMMWV dla sojuszników USA, 2015-09-08). Niemiecka działalność w Afganistanie będzie koordynowana z dowództwem wielonarodowej misji Resolute Support (Niemiecki kontyngent w Afganistanie po 2014, 2014-11-19).

Głównym powodem, dla którego Berlin zdecydował się wysłać dodatkowych żołnierzy do Afganistanu, jest stale pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w tym kraju. Po zakończeniu wielonarodowej misji ISAF, której mandat wygasł 31 grudnia 2014, odpowiedzialność za walkę z ugrupowaniami ekstremistycznymi spadła na lokalne siły bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich miesięcy Afgańczycy ponieśli serię kompromitujących porażek w walce z islamistami, tracąc jednoczesnie kontrolę nad sporą częścią Afganistanu (Atak na afgańskich pograniczników, 2015-10-14; Atak na bazę Bagram, 2015-09-11). Z tego samego powodu udział w misji Resolute Support przedłużyły też inne państwa zachodnie, w tym USA (F-16 ostrzelany w Afganistanie, 2015-10-19; USA na dłużej w Afganistanie, 2015-10-16) i Wielka Brytania (Brytyjczycy zostają w Afganistanie, 2015-10-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.