Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mistrale przekraczają Kanał Sueski

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 lutego 2018

Pod koniec lutego zespoły okrętów marynarek wojennych Francji i Egiptu wspólnie przekroczyły Kanał Sueski, przechodząc z Morza Czerwonego na Śródziemne.

Po przejściu Kanału Sueskiego egipskie okręty skierowały się do bazy morskiej w Aleksandrii. Natomiast francuskie jednostki obrały kurs na Tulon, gdzie powrócą po zakończeniu trwającej od kilku miesięcy misji bojowej / Zdjęcie: Fabien Eustache, MO Francji

Przejścia dokonały: francuski śmigłowcowiec desantowy Tonnerre (L9014), typu Mistral i fregata rakietowa Chevalier Paul (D621), typu Horizon oraz egipski śmigłowcowiec Anwar El Sadat (L1020) i korweta El Fateh (971), typu Gowind 2500. Okręty wracały z Morza Czerwonego, gdzie przed kilkoma dniami wzięły udział w tegorocznej edycji ćwiczeń morskich Cleopatra-18.

Przejście francuskich i egipskich okrętów było pierwszym przypadkiem w historii, gdy dwa śmigłowcowce desantowe typu Mistral jednocześnie przekraczały Kanał Sueski. W 2016 marynarka wojenna Egiptu pozyskała dwie jednostki tego typoszeregu, w tym także Gamal Abdel Nasser (1010), odkupując je od francuskich stoczni STX Europe i ówczesnej DCNS (obecnie Naval Group), po tym, gdy okrętów nie udało się sprzedać Federacji Rosyjskiej (ENS Anwar Sadat przekazany Egiptowi, 2016-09-19, Gamal Abdel Nasser dotarł do Aleksandrii, 2016-06-23).

Co więcej, wszystkie okręty, które przed kilkoma dniami przeszły Suez, zostały wyprodukowane we Francji. Naval Group odpowiadała też bowiem za budowę wspomnianej El Fateh – pierwszej z czterech korwet rakietowych typu Gowind 2500 zamówionych przez Egipt latem 2014. Pozostałe trzy jednostki mają powstać w Aleksandrii, gdzie będą budowane na licencji francuskiej grupy stoczniowej (Nowe okręty dotarły do Egiptu, 2017-10-19). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.