Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Cięcie blach pod egipskiego Gowinda

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 kwietnia 2016

W Aleksandrii rozpoczęto budowę kolejnej korwety rakietowej typu Gowind 2500 przeznaczonej dla marynarki wojennej Egiptu. Jest ona zarazem pierwszym okrętem w serii, który powstanie w tym afrykańskim państwie.

Przedstawiciele marynarki wojennej Egiptu i pracownicy DCNS wzięli udział w niedawnej ceremonii cięcia blach pod kolejną egipską korwetę typu Gowind 2500 / Zdjęcie: DCNS

Przedstawiciele francuskiej grupy zbrojeniowej DCNS wzięli udział w ceremonii cięcia blach pod 2. korwetę rakietową typu Gowind 2500, przeznaczoną dla marynarki wojennej Egiptu. Budowa jednostki prowadzona jest w Aleksandrii. Okręt powstaje na zasadzie transferu technologii i przy wsparciu europejskiego partnera.

W 2014 Kair porozumiał się z Paryżem w sprawie zakupu 4 korwet rakietowych typu Gowind 2500 (Miliardowe zlecenie DCNS, 2014-06-03). Umowa sprzed 2 lat zakładała, że pierwsza z jednostek zostanie zbudowana w stoczni DCNS w Lorient na północnym zachodzie kraju. Prace nad okrętem zapoczątkowano w 2015 (Postępy w budowie egipskiego Gowinda, 2015-10-05).

Kair wymógł na Francuzach zgodę, aby kolejne okręty budowane były bezpośrednio w Egipcie. Realizacja tego przedsięwzięcia wymagała transferu technologii ze strony DCNS, a także pomocy w przeszkoleniu pracowników stoczni w Aleksandrii. Na czas budowy okrętów do Afryki wysłano również pracowników francuskiej grupy stoczniowej, którzy będą nadzorować proces i wspierać lokalnego partnera.

Pod koniec 2015 ogłoszono, że Kair rozważa kupno co najmniej 2 dodatkowych okrętów typu Gowind 2500. Miałoby do tego dojść w ramach wykorzystania opcji porozumienia z 2014, dzięki czemu Egipt mógłby liczyć na zniżkę (Kolejne okręty dla Egiptu, 2015-12-28). Warto przypomnieć, że w ostatnich latach Egipcjanie pozyskali też francuską fregatę rakietową Tahya Misr (1001, ex Normandie, Tahya Misr w Egipcie, 2015-08-05e), typu FREMM, a także 2 śmigłowcowce desantowe typu Mistral (Egipt kupi rosyjskie wyposażenie Mistrali, 2016-03-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra