Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykanie wspierają Benin

Marynarka wojenna, 08 lipca 2014

USA przekazały marynarce wojennej Beninu kolejną łódź patrolową.

Przekazana Beninowi łódź, to najprawdopodobniej model 29 Defiant. Konstrukcja ma 9,6 m długości i ponad 2 m szerokości. Rozwija prędkość co najmniej 40 w. Wyporność całkowita to 3,8 t / Zdjęcie: Departament Stanu USA

Ceremonia odbyła się w obecności przedstawicieli władz i sił zbrojnych Beninu oraz ambasadora USA, Michaela Raynora. Dyplomata oficjalnie przekazał marynarce wojennej tego państwa jedną z łodzi patrolowych rodziny Metal Shark. To kolejna tego typu donacja Waszyngtonu w ostatnich latach. W 2010 USA przekazały sojusznikowi 2 łodzie typu Defender.

Amerykańskie wsparcie dla tego afrykańskiego państwa nie jest oczywiście bezinteresowne. USA są żywotnie zainteresowane rozwojem sytuacji na akwenach okalających wybrzeża zachodniej Afryki. W ostatnich latach międzynarodowe organizacje monitorujące poziom bezpieczeństwa na wodach Zatoki Gwinejskiej informowały o rosnącej liczbie aktów piractwa morskiego (Maleje liczba ataków piratów, 2014-04-18, Gorsza kondycja piratów, 2013-07-19).

Dużą winę za ten stan rzeczy zrzuca się na państwa regionu, które nie inwestują odpowiednich środków w ochronę kontrolowanych przez siebie wód. Dopiero w ostatnich latach Afrykanie zintensyfikowali zakupy nowych łodzi patrolowych oraz lądowych urządzeń obserwacji i analizy otoczenia oraz rozpoczęli budowę stacji radiolokacyjnych (Patrolowce od Nautic Africa, 2013-07-18, Fincantieri chce wejść na afrykański rynek, 2014-02-03).

Omawiany problem dotyczy wielu państw afrykańskich (Brytyjskie wsparcie dla Kenii, 2013-07-18, UE utworzy straż wybrzeża Somalii?, 2013-10-09). Odbija się on negatywnie na efektywności organizowanych przez UE i NATO operacji antypirackich, które w miarę skutecznie chronią afrykańskie szlaki żeglugowe, ale nie stanowią rozwiązania problemu piractwa morskiego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.