Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przeprowadzka do Clyde

Marynarka wojenna, 25 listopada 2014

Resort obrony Wielkiej Brytanii zapowiedział przebazowanie dwóch atomowych okrętów podwodnych typu Trafalgar do Szkocji.

Jesienią, 5-letnie zlecenie na zarządzanie szkocką bazą oraz wsparcie stacjonujących na jej terenie okrętów otrzymało Babcock Marine. W przypadku przedłużenia umowy, producent będzie też odpowiadał m.in. za przeglądy techniczne ostatnich 2 jednostek typu Trafalgar, HMS Talent i HMS Triumph, które pozostaną w linii do lat 2021-2022 / Zdjęcie: Royal Navy

Do 2020 HMS Talent (S92) i HMS Triumph (S93) zostaną przebazowane do Her Majesty's Naval Base Clyde, w środkowej Szkocji. W przyszłości baza będzie służyła jako port macierzysty wszystkich atomowych OP Royal Navy, w tym także strategicznych typu Vanguard oraz wprowadzanych do służby Astute (Astute wracają do kraju, 2014-10-13).

Pozostałe 2 jednostki typu Trafalgar, HMS Torbay (S90) i HMS Trenchant (S91), pozostaną na terenie dotychczasowego portu macierzystego w Her Majesty’s Naval Base Devonport do czasu ich wycofania ze służby. Okręty zostaną skreślone ze stanu floty, odpowiednio, w 2017 i 2019.

Decyzja o przebazowaniu ostatnich Trafalgarów do Clyde potwierdza rosnące znaczenie środkowej Szkocji dla przyszłości Royal Navy. Podobnie jak decyzja o budowie w lokalnych zakładach BAE Systems serii nowych pełnomorskich okrętów patrolowych (Cięcie blach pod pierwszy OPV, 2014-10-10) oraz fregat Typ 26 powstających w ramach programu Global Combat Ship (Nowi podwykonawcy GCS, 2014-06-04).

Warto zaznaczyć, że szkockie zakłady BAE Systems zyskują na znaczeniu kosztem stoczni producenta w Portsmouth, która zostanie zamknięta wraz z końcem programu budowy dwóch lotniskowców typu Queen Elizabeth (Koniec stoczni w Portsmouth, 2014-08-19). Jednostki te będą stacjonowały na terenie rozbudowywanej HMNB Portsmouth, podobnie jak niszczyciele rakietowe Typ 45, fregaty Typ 23 i trałowce typu Hunt.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.