Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Francuskie zakupy Filipin

Marynarka wojenna, 05 sierpnia 2013

Straż wybrzeża Filipin zamierza zakupić używany francuski okręt patrolowy typu P400, La Tapageuse (P691).

Patrolowiec typu P400, La Tapageuse (P691), został przyjęty do służby w lutym 1988. Okręt stacjonował na terenie Polinezji Francuskiej. Jednostka ma 54,8 m długości oraz 8 m szerokości. Jego wyporność wynosi 480 t. Rozwija prędkość do 23 w. Za jego zakup Manila zapłaci Francji 6 mln Euro / Zdjęcie: MO Francji

Informację na ten temat podał w sobotę głównodowodzący filipińską strażą wybrzeża, kontradmirał Rodolfo Isorena. Według jego słów, Manila miała podjąć decyzję w sprawie zakupu ex-francuskiego okrętu patrolowego, La Tapageuse (P691).

Okręt został wycofany ze służby w 2012. W chwili obecnej poddawany jest przeglądowi oraz częściowemu remontowi. Według przedstawicieli Marine Nationale, La Tapageuse ma trafić do odbiorcy w kwietniu 2014. Pozostały resurs pozwoli na utrzymanie jednostki w linii przez co najmniej 20 lat.

Według przekazów medialnych, poza La Tapageuse Manila planuje zakup jeszcze kilku francuskich okrętów wojennych. Strona filipińska miałaby wyrażać zainteresowanie nabyciem 4 fabrycznie nowych 24-metrowych patrolowców oraz jednego okrętu o długości około 82m. Bardzo możliwe, że w przypadku tego drugiego chodzi o jednostkę typu Gowind.

Ewentualny zakup przez Filipińczyków Gowinda byłby o tyle rozsądnym rozwiązaniem, że okręty tego typu zdecydowały się nabyć także władze Malezji (Jeszcze o malezyjskich Gowindach, 2012-04-23). Jego wprowadzenie do służby w ramach filipińskiej marynarki wojennej zwiększyłoby więc interoperacyjność flot obydwu państw, pozwalając na efektywniejszą realizację realizowanych wspólnie działań.

Plany zakupu francuskich okrętów wojennych są elementem programu wzmocnienia potencjału bojowego marynarki wojennej i straży wybrzeża Filipin. Podobnie jak wprowadzanie do służby fregat typu Gregorio del Pilar, czyli ex-amerykańskich kutrów typu Hamilton (Kolejny filipiński Hamilton, 2013-07-05), a także ciągnący się od kilku lat zakup dwóch fregat (Kto sprzeda Filipinom fregaty?, 2013-01-07).

Przypomnijmy, że w przeszłości na przekazanie Filipinom najprawdopodobniej aż 10 kutrów patrolowych zdecydowała się Japonia (Japonia planuje donację dla Filipin, 2013-02-12). Ruch ten ma na celu zwiększenie potencjału filipińskiej marynarki wojennej i straży wybrzeża, zobowiązanych do patrolowania znajdujących się pod ich kontrolą wód Morza Południowochińskiego.

Warto zaznaczyć, że wspomniane plany zakupu okrętów wojennych i patrolowców związane są właśnie z zaostrzającą się sytuacją polityczną na wodach wspomnianego akwenu. Jest ona wynikiem sporów terytorialnych o wyspy archipelagów Spratly i Paracelskiego, których Filipiny są stroną (Zaostrza się sytuacja na Morzu Południowochińskim, 2012-12-06). Największym zagrożeniem dla interesów Manili jest w tym przypadku stanowisko ChRL, która rości sobie prawo do kontroli wspomnianych obszarów.

Ze względu na wyraźną przewagę chińskiej marynarki wojennej i straży wybrzeża, to właśnie Pekin jest w chwili obecnej głównym rozgrywającym w toczącej się rywalizacji strategicznej. Z tego względu Manili, poza realizacją wspomnianego programu zbrojeniowego, tak bardzo zależy na zbliżeniu polityczno-wojskowym z wieloma państwami Azji, w tym przede wszystkim Indiami (Indyjska prowokacja na Filipinach, 2013-06-13), Japonią (Japonia wesprze Filipiny, 2013-07-27) oraz USA (Filipińskie bazy dla USA i Japonii?, 2013-06-28, Prowokacyjne gry wojenne na Pacyfiku, 2013-06-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.