Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Filipiny przesuwają wojska na zachód

Strategia i polityka, 29 lipca 2013

Resort obrony Filipin planuje przebazowanie wybranych jednostek wojsk lotniczych oraz marynarki wojennej na północny zachód kraju.

Według niepotwierdzonych informacji, po przebudowie US Naval Base Subic Bay na jej terenie stacjonować mają m.in. odkupione od USA filipińskie fregaty typu Gregorio del Pilar (ex-amerykańskie kutry patrolowe typu Hamilton): BRP Gregorio del Pilar (PF 15) (na zdjęciu) i mająca wejść do służby na początku sierpnia BRP Ramon Alcaraz (PF-16) / Zdjęcie: US Navy

Informację na ten temat podał wczoraj Sekretarz Obrony Filipin, Voltaire Gazmin. Według jego słów, Manila planuje przebazowanie niektórych jednostek wojsk lotniczych i marynarki wojennej na teren US Naval Base Subic Bay. Instalacja jest dawną amerykańską bazą morską, użytkowaną przez USA w okresie zimnej wojny, a opuszczoną przez amerykańskie wojska na początku lat 1990.

Ogłoszone przez Gazmina plany wiążą się z toczonymi przez Filipiny sporami terytorialnymi na wodach Morza Południowochińskiego (Zaostrza się sytuacja na Morzu Południowochińskim, 2012-12-06). Ich przedmiotem są wyspy archipelagów Spratly i Paracelskiego, o prawo do kontroli nad którymi, poza Manilą, rywalizuje także m.in. Pekin.

Strona chińska już wielokrotnie w przeszłości dopuszczała się prowokacyjnych zachowań, mierzonych w wysłanie rywalom konkretnego sygnału politycznego, a także ocenę zdolności i tempa reakcji ich sił zbrojnych. Wspomniane prowokacje dokonywane były przy użyciu okrętów nawodnych marynarki wojennej i straży wybrzeża, a także samolotów wojskowych wlatujących w lub zbliżających się do przestrzeni powietrznych państw takich jak właśnie Filipiny.

Z tego względu plany przebazowania na teren bazy Subic Bay nieokreślonej liczby samolotów wojskowych mają pozwolić Filipinom na skuteczniejszą niż do tej pory reakcję na wspomniane chińskie prowokacje. Według źródeł w Manili, czas reakcji podrywających się z terenu omawianej instalacji myśliwców ma być krótszy o ponad 3 minuty w porównaniu do statków powietrznych stacjonujących obecnie na terenie drugiej ex-amerykańskiej bazy, Clark Air Base.

Przeprowadzka filipińskich jednostek wojskowych na teren Subic Bay rozpocznie się wraz z zabezpieczeniem przez władze centralne odpowiednich środków finansowych na ten cel. Niebawem ruszyć ma też remont i częściowa przebudowa instalacji. Koszt tego procesu szacuje się na 119 mln USD i jest on mniejszy niż w przypadku sugerowanej przez część klasy politycznej budowy całkowicie nowej bazy na północnym zachodzie kraju (szacunkowo ok. 256 mln USD).

Pod koniec czerwca filipińskie władze ogłosiły gotowość udostępnienia własnych baz, w tym wspomnianych Clark i Subic Bay, dla czasowo stacjonujących na terenie tego państwa oddziałów wojskowych USA i Japonii (Filipińskie bazy dla USA i Japonii?, 2013-06-28). Oficjalnie, decyzja w tej sprawie miała wiązać się z szeroko zakrojonym procesem wzmacniania relacji polityczno-wojskowych Manili z Waszyngtonem i Tokio (Prowokacyjne gry wojenne na Pacyfiku, 2013-06-27, Japonia wesprze Filipiny, 2013-07-27). Jej głównym założeniem było jednak wzmocnienie przez stronę filipińską własnego potencjału odstraszania w odniesieniu do pogarszających się relacji z ChRL.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.