Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozbił się jordański F-16

Lotnictwo wojskowe, 25 grudnia 2014

W rejonie Ar-Raqqa w tzw. Państwie Islamskim rozbił się jordański myśliwiec F-16. Jego pilot zdołał się katapultować, ale wpadł w ręce rebeliantów.

Osłona kabiny rozbitego myśliwca F-16

Samolot F-16AM jordańskich wojsk lotniczych wystartował wczoraj rano z bazy Muwaffaq Salti w Azraq. Myśliwiec wykonywał zadanie bojowe nad obszarem tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Rozbił się w Syrii, w rejonie Ar-Raqqa, nieformalnej stolicy kalifatu, uderzając w dom. Pilot zdołał się katapultować, ale wpadł w ręce rebeliantów.

Nie jest całkowicie jasne, co było przyczyną utraty samolotu. Dżihadyści twierdzą, że zestrzelili jordański myśliwiec. W Internecie pojawił się film przedstawiający domniemane zestrzelenie z pomocą zestawu przenośnego Strieła-2 produkcji rosyjskiej (prawdopodobnie zdobytego na syryjskich siłach rządowych) i lądowanie pilota na spadochronie. Rebelianci demonstrują też zdjęcia pochwyconego pilota i fragmentów wraku, w tym usterzenia i owiewki kabiny.

Jordański pilot w rękach rebeliantów

Z kolei Amerykanie twierdzą, że powodem utraty jordańskiego F-16 była awaria techniczna. Zestrzeleniu zaprzeczył osobiście dowódca CENTCOM, gen. Lloyd J. Austin III. Zestrzelenie przez pocisk wystrzelony z ziemi potwierdzają jednak sami Jordańczycy. Minister informacji Mohammad Momani dodał przy tym, że wysiłki, by uratować pilota, okazały się nieudane.

Na podstawie legitymacji opublikowanej w Internecie można stwierdzić, że pilot zestrzelonego samolotu to 26-letni por. Mu’ath Safi Yousef al-Kaseasbeh. Miał on zostać wyłowiony przez rebeliantów z wód Eufratu. Tożsamość pilota potwierdziło dowództwo jordańskich wojsk lotniczych.

Legitymacja pojmanego jordańskiego pilota, por. Muatha Kasasbeha

Według danych CENTCOM, od 8 sierpnia do 14 grudnia samoloty koalicji walczącej z ISIS wykonały 12850 lotów. W 1276 z nich atakowały pozycje rebeliantów. 86% z misji wykonały samoloty amerykańskie. Z państw regionu w operacji Inherent Resolve biorą udział samoloty Jordanii, Bahrajnu, Arabii Saudyjskiej i ZEA (Ponad tysiąc islamistów zginęło w nalotach, 2014-12-23, A-10 przeciwko Państwu Islamskiemu, 2014-11-28).

Pentagon podaje, że operacja skierowana przeciw ISIS kosztuje tygodniowo 65 mln USD. Według CIA, po stronie Państwa Islamskiego walczy 20-30 tys. bojowników. Część z nich pochodzi z państw Zachodu (PI poszukuje techników, 2014-11-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.