Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykańskie zrzuty dla islamistów

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 22 października 2014

Nie wszystkie zrzuty amunicji i wyposażenia wojskowego trafiają do obrońców syryjskiego miasta Ajn al-Arab. Część zaopatrzenia wpadła w ręce nacierających islamistów.

Nie wszystkie zrzuty uzbrojenia i zaopatrzenia dla obrońców syryjskiego Ajn al-Arab trafiają do celu. Część wyposażenia dostaje się w ręce oblegających miasto islamistów / Zdjęcie: Państwo Islamskie

Podczas trwającego od miesiąca oblężenia syryjskiego miasta Ajn al-Arab (Kobane), dużym wsparciem dla obrońców są amerykańskie zrzuty uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Broniący miejscowości Kurdowie, dozbrajani są drogą powietrzną m.in. w granaty i granatniki ppanc. oraz amunicję. Nie wszystko trafia jednak w ręce kurdyjskich bojowników.

W ostatnich dniach w mediach i na portalach społecznościowych pojawiły się zdjęcia oraz film, ukazujące część zrzuconego amerykańskiego uzbrojenia, które zostało przejęte przez bojowników Państwa Islamskiego. Przedstawiciele Departamentu Obrony USA nie chcieli potwierdzić autentyczności tych materiałów. Przyznają jednak, że gdyby rzeczywiście doszło do omyłkowego zrzutu zaopatrzenia dla islamistów, skala pomocy była na tyle mała, że nie zmieniła układu sił między oblegającymi Ajn al-Arab ekstremistami, a obrońcami miasta.

 

Zrzuty uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, a także innych środków pomocowych, prowadzone są od kilku miesięcy. Wojska lotnicze USA oraz innych państw zachodnich wykonują loty nie tylko nad Ajn al-Arab, ale też atakowanymi przez islamistów częściami Iraku, w tym obszarami kontrolowanymi przez Autonomię Kurdyjską (Kanadyjska pomoc dla Iraku, 2014-09-17, Brytyjskie Chinooki w Iraku, 2014-08-14).

Taka forma pomocy, o ile z pewnością potrzebna, nie jest w stanie bezpośrednio wpłynąć na przebieg walk toczonych na północnym zachodzie Iraku oraz w Syrii. Dlatego USA kontynuują też dostawy uzbrojenia dla sił zbrojnych Iraku, w tym kierowanych pocisków rakietowych rodziny AGM-114 Hellfire i amunicji do czołgów podstawowych Abrams M1A1-SA (Amunicja dla irackich Abramsów, 2014-10-21, Zielone światło dla irackich Hellfire, 2014-07-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.