Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie jednak na Morzu Południowochińskim?

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 04 grudnia 2012

Dowódca indyjskiej marynarki wojennej oświadczył, że podległe mu siły są gotowe do interwencji na wodach Morza Południowochińskiego w przypadku zagrożenia strategicznych interesów Indii.

Fregata rakietowa typu Talwar (Krivak III), INS Talwar (F40) / Zdjęcie: M. Mazumdar

Informację na ten temat podały lokalne media, cytując poniedziałkową wypowiedź dowódcy indyjskiej marynarki wojennej, adm. Devendra Kumar Joshi. Według jego zapewnień, New Delhi nie zawaha się przed wprowadzeniem na wody Morza Południowochińskiego własnych okrętów. Miałoby do tego dojść w sytuacji, gdyby zostały zagrożone strategiczne interesy Indii w tym rejonie.

Deklaracja adm. Joshi jest odpowiedzią na niedawną decyzję Pekinu uprawniającą jednostki policyjne oraz straży przybrzeżnej, stacjonujące w rejonie południowej prowincji Hajnan, do przeszukiwania statków obcych państw. Informacja ta wzbudziła obawę wielu krajów regionu, w tym także Indii, o utrudnianie przez ChRL handlu morskiego.

Morze Południowochińskie stało się w ostatnich latach areną rywalizacji politycznej wielu państw regionu. Jest ona związana z potencjalnie bogatymi złożami surowców energetycznych, zlokalizowanymi niedaleko dwóch archipelagów wysp Spratly i Paracelskich.

Ze względu na potencjał wojskowy oraz polityczny, stroną dominującą w toczących się w regionie sporach jest ChRL (Chiny odbierają lotniskowiec, 2012-09-25). Sytuacja ta wymusza na pozostałych krajach - takich jak Malezja, Indonezja, Wietnam, Filipiny i pośrednio Indie - podejmowanie działań związanych z rozbudową własnych sił morskich (Pierwszy wietnamski OP, 2012-08-16, Włoskie fregaty dla Filipin?, 2012-08-10). Jednocześnie państwa te starają się nawiązywać między sobą współpracę wojskową oraz zacieśniać relacje z USA, jako alternatywą dla Chin (Trwają SEACAT 2012, 2012-08-29, USA dozbroją Guam?, 2012-08-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.