Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Jordania otwarta dla Izraela

Strategia i polityka, 23 kwietnia 2013

Władze Jordanii zgodziły się na otwarcie swej przestrzeni powietrznej dla izraelskich bezzałogowych statków latających wykonujących misje zwiadowcze nad terytorium Syrii.

Według informacji uzyskanych przez Le Figaro, otwarte dla Izraela korytarze powietrzne mają wieść od południa Jordanii (w rejonu pustyni Negev) oraz na północ od stolicy kraju, Ammanu. Ich udostępnienie ma pozwolić Izraelczykom nad wykonywanie lotów w kierunku Syrii z ominięciem dotychczasowych tras, częściowo wiodących przez tereny południowego Libanu. Według niepotwierdzonych informacji, w razie potrzeby z wydzielonych stref jordańskiej przestrzeni powietrznej będą też mogły korzystać izraelskie samoloty bojowe / Zdjęcie: The Aviationist

Decyzja w tej sprawie miała zapaść jeszcze w marcu, jednak prasa poinformowała o niej dopiero niedawno. Według relacji francuskiego Le Figaro powołującego się na zachodnie źródła wywiadowcze, król Jordanii, Abd Allah II ibn Husajn, miał wyrazić zgodę na otwarcie dwóch korytarzy powietrznych nad terytorium swego kraju, z których mogą korzystać izraelskie bezzałogowce operujące nad Syrią.

Rozwiązanie to powinno ułatwić Tel-Awiwowi monitorowanie konfliktu w sąsiedniej Syrii, zwłaszcza w kontekście zabezpieczenia reżimowych składów broni masowego rażenia. Ryzyko ich przejęcia przez ekstremistów stało się w ostatnich miesiącach jednym z głównych tematów rozmów pomiędzy państwami wspierającymi walczących z reżimem Baszara al-Asada powstańców, w tym m.in. USA oraz ich regionalnymi sojusznikami.

Otwarcie jordańskiej przestrzeni powietrznej dla izraelskiego lotnictwa wojskowego stanowi jeden z istotnych wydarzeń w trwającym ponad 2 lata syryjskim konflikcie (Duże straty sił rządowych w Syrii, 2013-04-09). Jordania – mimo tradycyjnego sprzyjania państwom zachodnim – zachowywała oficjalnie bezstronność wobec wojny domowej u sąsiada.

Sytuacja ta zmieniła się ze względu na kilka czynników: pogarszania się bezpieczeństwa krajów ościennych (Al-Kaida odpowiedzialna za zamach w Iraku, 2013-03-14, Incydenty graniczne na Wzgórzach Golan, 2013-03-25, Patrioty już w komplecie, 2013-01-22), lawinowo rosnącej liczby uchodźców (Milion syryjskich uchodźców , 2013-03-06) – co stanowi bardzo poważny problem m.in. Jordanii – oraz uzyskania przez Amman gwarancji polityczno-wojskowych Waszyngtonu (USA wyślą żołnierzy do Jordanii, 2013-04-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra