Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koreańska donacja dla Filipin

Marynarka wojenna, 06 czerwca 2014

Republika Korei zamierza przekazać jedną z wycofywanych właśnie ze służby korwet typu Pohang marynarce wojennej Filipin.

Korwety rakietowe typu Pohang powoli kończą swoją służbę w marynarce wojennej Republiki Korei. Jedną z form ich dalszego wykorzystania jest przekazanie gorzej rozwiniętym wojskowo sojusznikom, jak Filipiny. Dla Seulu takie rozwiązanie jest podwójnie opłacalne. Redukuje potrzebę kosztownego złomowania, a jednocześnie wspiera budowę sieci sojuszy politycznych w regionie / Zdjęcie: MO Republiki Korei

Czując rosnące zagrożenie militarne ze strony ChRL, Filipiny starają nadgonić lata zaniedbań przy rozbudowie potencjału marynarki wojennej. Temu celowi służy szereg ambitnych programów zbrojeniowych, których wartość powinna sięgać co najmniej 11,5 mld USD (34,7 mld zł) (Miliardy na filipińską marynarkę wojenną?, 2013-10-07). Nie ograniczając się jednak tylko do zakupu nowych okrętów, Manila decyduje się także na rozwiązania krótkoterminowe, nabywając, lub odbierając w formie darowizny, jednostki używane w przeszłości przez państwa sojusznicze.

Najlepszym przykładem takiej strategii są fregaty typu Gregorio del Pilar, a więc ex-amerykańskie kutry patrolowe typu Hamilton, używane dotąd przez Straż Wybrzeża USA (USCG) (Filipiny chcą kolejne amerykańskie okręty, 2014-01-16). Niebawem w ślady USA pójdzie Republika Korei. Według oświadczenia ministerstwa obrony Filipin, władze w Seulu zgodziły się na przekazanie temu wyspiarskiemu państwu jednej z korwet typu Pohang, która zostanie wycofana ze służby wraz z końcem br.

Najbardziej znaną jednostką typu Pohang była Cheonan (PCC 772). Okręt zatonął wiosną 2010 u wybrzeży wyspy Baengnyeong. Dochodzenie przeprowadzone przez władze w Seulu wykazało, że korweta została najprawdopodobniej trafiona torpedą wystrzeloną z jednego z miniaturowych okrętów podwodnych Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej / Zdjęcie: US Navy

Okręty tego typu, przyjmowane do służby od połowy lat 1980., mają 88,3 m długości i 10 m szerokości. Na ich uzbrojenie składają się m.in. wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych MM-38 Exocet oraz RGM-84D Harpoon. Ze względu na swój wiek, nie prezentują dużego potencjału bojowego. Dla niedoinwestowanej i od lat nie modernizowanej marynarki wojennej Filipin będą stanowiły jednak znaczące wzmocnienie, przynajmniej na początku eksploatacji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.