Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ChRL buduje nowy okręt desantowy

Marynarka wojenna, 28 sierpnia 2013

Marynarka wojenna ChRL buduje nowy okręt desantowy. Jednostka powstaje na terenie zakładów stoczniowych w Szanghaju i będzie zdecydowanie większa od obecnie użytkowanych.

Szczegóły techniczne budowanego okrętu desantowego nie są znane. Według nieoficjalnych informacji, pod względem potencjału bojowego ma on nie odstawać od amerykańskich jednostek typu Wasp. Na zdjęciu desantowiec typu Yuzhao, Jinggang Shan / Zdjęcie: Chinese Military Review

Informację na ten temat, powołując się na anonimowe źródła w chińskim resorcie obrony, podał zlokalizowany w Kanadzie think-tank poświęcony polityce i wojskowości ChRL, Kanwa Information Center. Według jego doniesień, na terenie Szanghaju budowany jest nowy, większy od obecnie użytkowanych, okręt desantowy.

Wyporność nowej jednostki ma wynosić 35 tys. t. To o 7 tys. t więcej niż znajdujących się w służbie okrętów typu Yuzhao (071) oraz o około 6 tys. t mniej od amerykańskich desantowców typu Wasp (Remont USS Wasp, 2013-07-29). Ma on być w stanie pomieścić na pokładzie m.in. 4 poduszkowce oraz około 20 śmigłowców. Jego wejście do służby może nastąpić już w 2015.

Budowa nowego okrętu desantowego przez ChRL wiąże się z ostatnim wzrostem napięć politycznych na wodach mórz Południowo- i Wschodniochińskiego (Zaostrza się sytuacja na Morzu Południowochińskim, 2012-12-06). Ich przedmiotem są wielonarodowe spory terytorialne o kontrolę nad wyspami archipelagów Spratly i Paracelskiego oraz Senkaku/Diaoiu.

Powszechnie uważa się, że fakt budowy przez ChRL nowego desantowca może być związany z problemem chińsko-japońskiej rywalizacji o kontrolę nad wyspami Senkaku/Diaoiu (Tajemniczy OP u wybrzeży Japonii, 2013-05-20). Zdolności desantowe sił zbrojnych obu państw bywają często tematami przewodnimi publicznych wystąpień przedstawicieli władz w Pekinie i Tokio.

Co istotne, problem wysp Senkaku/Diaoiu już dawno przestał być odczuwany jedynie na poziomie relacji politycznych pomiędzy ChRL i Japonią. Oba państwa coraz częściej angażują weń swe siły zbrojne. Działania te przejawiają się m.in. w postaci licznych morskich i powietrznych prowokacji (Jeszcze więcej japońskich interwencji, 2013-04-18, Kolejne incydenty wokół Senkaku/Diaoiu, 2013-02-28), bądź też ćwiczeń wojskowych (Jeszcze o Dawn Blitz, 2013-07-03, Zakończenie Dawn Blitz 2013, 2013-07-01) i zbrojeń (Japonia zaprezentowała nowy śmigłowcowiec, 2013-08-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.