Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jeszcze o Dawn Blitz

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 03 lipca 2013

Pomimo oficjalnie czysto szkoleniowego charakteru, zakończone niedawno wielonarodowe ćwiczenia wojskowe Dawn Blitz 2013 wywołały ostrą reakcję ChRL.

Komentujące wydarzenie media zwracają uwagę na fakt, że zakończone niedawno Dawn Blitz były pierwszą okazją dla utworzonych w latach 1950. Japońskich Sił Samoobrony do goszczenia bezpośrednio na terytorium kontynentalnych Stanów Zjednoczonych / Zdjęcie: USMC

Celem realizowanych w dniach 11-28 czerwca manewrów Dawn Blitz było podniesienie poziomu współpracy wojskowej pomiędzy siłami zbrojnymi takich państw jak Japonia, Kanada, Nowa Zelandia oraz USA (Zakończenie Dawn Blitz 2013, 2013-07-01). Program szkoleniowy zakładał m.in. wspólne ćwiczenie procedur związanych z desantowaniem żołnierzy z okrętów wojennych na wybrzeże.

Momentem kulminacyjnym Dawn Blitz okazała się symulacja zajęcia kontrolowanej przez wrogie wojska wyspy. Według dostępnych informacji, żołnierze biorący udział w ćwiczeniach mieli koncentrować się szczególnie na etapie szturmu, a następnie zdobywania i utrzymywania przyczółków.

Pomimo zapewnień organizatorów o czysto szkoleniowym charakterze ćwiczeń, ich realizacja wzbudziła sporo kontrowersji i napięć politycznych. Wyjątkowo krytycznie o programie Dawn Blitz wypowiedziała się w szczególności ChRL. Władze tego państwa dopatrzyły się w nich bowiem odniesień do obecnej sytuacji geopolitycznej na Pacyfiku, a w szczególności chińsko-japońskiego sporu o położone na Morzu Wschodniochińskim wyspy Senkaku/Diaoiu (Kolejne incydenty wokół Senkaku/Diaoiu, 2013-02-28).

Wiele kontrowersji miał wzbudzić przede wszystkim fakt wspomnianej symulacji zajęcia wrogiej wyspy, w czym Pekin upatruje odniesienia do potencjalnego konfliktu zbrojnego o Senkaku/Diaoiu. W komentarzu na ten temat strona chińska przytacza niedawne zapowiedzi premiera Japonii, Shinzō Abe, dotyczące dozbrajania Japońskich Sił Samoobrony (Abe wzywa do zbrojeń, 2013-06-13) oraz ich lepszego przygotowania do mogących pojawić się w niedługiej przyszłości wyzwań. Przypomnijmy, że już kilka miesięcy temu Tokio ogłosiło plany związane ze zwiększeniem budżetu obronnego i przeznaczeniem większych środków finansowych na zakup dodatkowego uzbrojenia (Dodatkowe 2,1 mld USD na zbrojenia Japonii, 2013-01-10, Japonia zwiększa budżet obronny, 2013-01-07).

Mając na uwadze palący problem Senkaku/Diaoiu, fakt nadania przez organizatorów takiej formy realizowanym ćwiczeniom określony został przez Pekin za prowokację. Warto przypomnieć, że już w przeszłości ChRL zarzucała USA zbytnie angażowanie się w chińsko-japońskie spory terytorialne. Działania te zostały de facto potwierdzone w marcu w trakcie rozmów pomiędzy szefem połączonych sztabów Japońskich Sił Samoobrony, gen. Shigeru Iwaszki, a głównodowodzącym strategicznego dowództwa USPACOM, adm. Samuelem J. Locklearem (USA wtrącają się w problem Senkaku/Diaoiu, 2013-03-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.