Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bliski koniec INS Viraat

Marynarka wojenna, 13 lutego 2015

Marynarka wojenna Indii wycofa ze służby wiekowy lotniskowiec INS Viraat.

INS Viraat pozostaje w linii od 1959. Służbę rozpoczął pod brytyjską banderą jako HMS Hermes. Od lat 1980. jest używany przez marynarkę wojenną Indii. Wycofanie ze służby wymusza wiek i pogarszający się stan techniczny okrętu oraz malejąca flota samolotów Sea Harrier / Zdjęcie: The Hindu

Dowództwo marynarki wojennej Indii ma coraz bardziej skłaniać się do pomysłu szybkiego wycofania ze służby INS Viraat. Okręt przejdzie w połowie 2015 ostatni przegląd techniczny. Zapowiedziane prace wykluczają remont lub modernizację jednostki. Pozwolą jednak na ocenę jej rzeczywistego stanu technicznego i ustalenie zakresu prac związanych z demontażem kluczowych elementów wyposażenia pokładowego.

Zakłada się, że jednostka zostanie oficjalnie pożegnana podczas International Fleet Review. Uroczystość odbędzie się w lutym 2016 na terenie portu morskiego w Visakhapatnam na wschodzie Indii. Dalszy los lotniskowca pozostaje nieznany.

Niewykluczone, że okręt zostanie przekształcony w pływające muzeum. Za tym rozwiązaniem lobbować mają przedstawiciele marynarki wojennej. Warto przypomnieć, że taki sam los miał spotkać wycofany z linii w 1997 INS Vikrant. Brak środków finansowych na utrzymanie zmusił dowództwo marynarki wojennej do odsprzedaży jednostki prywatnej stoczni. Jesienią 2014 okręt zezłomowano (INS Vikrant złomowany, 2014-11-23).

Po wycofaniu ze służby INS Viraat w linii pozostanie tylko jeden indyjski lotniskowiec, INS Vikramaditya (Znów problemy z INS Vikramaditya, 2014-02-11). W 2018 Indie mają odebrać pierwszy rodzimy okręt tej klasy, INS Vikrant (Rosną koszty budowy INS Vikrant, 2014-12-26). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.