Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bliski koniec INS Viraat

Marynarka wojenna, 13 lutego 2015

Marynarka wojenna Indii wycofa ze służby wiekowy lotniskowiec INS Viraat.

INS Viraat pozostaje w linii od 1959. Służbę rozpoczął pod brytyjską banderą jako HMS Hermes. Od lat 1980. jest używany przez marynarkę wojenną Indii. Wycofanie ze służby wymusza wiek i pogarszający się stan techniczny okrętu oraz malejąca flota samolotów Sea Harrier / Zdjęcie: The Hindu

Dowództwo marynarki wojennej Indii ma coraz bardziej skłaniać się do pomysłu szybkiego wycofania ze służby INS Viraat. Okręt przejdzie w połowie 2015 ostatni przegląd techniczny. Zapowiedziane prace wykluczają remont lub modernizację jednostki. Pozwolą jednak na ocenę jej rzeczywistego stanu technicznego i ustalenie zakresu prac związanych z demontażem kluczowych elementów wyposażenia pokładowego.

Zakłada się, że jednostka zostanie oficjalnie pożegnana podczas International Fleet Review. Uroczystość odbędzie się w lutym 2016 na terenie portu morskiego w Visakhapatnam na wschodzie Indii. Dalszy los lotniskowca pozostaje nieznany.

Niewykluczone, że okręt zostanie przekształcony w pływające muzeum. Za tym rozwiązaniem lobbować mają przedstawiciele marynarki wojennej. Warto przypomnieć, że taki sam los miał spotkać wycofany z linii w 1997 INS Vikrant. Brak środków finansowych na utrzymanie zmusił dowództwo marynarki wojennej do odsprzedaży jednostki prywatnej stoczni. Jesienią 2014 okręt zezłomowano (INS Vikrant złomowany, 2014-11-23).

Po wycofaniu ze służby INS Viraat w linii pozostanie tylko jeden indyjski lotniskowiec, INS Vikramaditya (Znów problemy z INS Vikramaditya, 2014-02-11). W 2018 Indie mają odebrać pierwszy rodzimy okręt tej klasy, INS Vikrant (Rosną koszty budowy INS Vikrant, 2014-12-26). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra