Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Historyczna wizyta okrętów USN w Cam Ranh

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 05 października 2016

Okręty US Navy weszły do bazy morskiej w Cam Ranh po raz pierwszy od zakończenia wojny wietnamskiej.

Fakt, że USS John S. McCain był jednym z okrętów US Navy, które odbyły historyczną wizytę w Cam Ranh, nie był przypadkowy. Republikański senator, dla uhonorowania którego nazwano niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, jest jednym z głównych orędowników zacieśnienia współpracy wojskowej z Wietnamem w reakcji na ekspansywną politykę ChRL / Zdjęcie: USN

W miniony weekend 2 okręty US Navy odbyły pierwszą od zakończenia wojny wietnamskiej wizytę w porcie Cam Ranh. Do jednej z głównych baz marynarki wojennej Wietnamu weszły: okręt zaopatrzeniowy USS Frank Cable (AS-40), typu Emory S. Land i niszczyciel rakietowy USS John S. McCain (DDG 56), typu Arleigh Burke.

Symboliczna wizyta była jednym z przejawów odwilży, jaka w ostatnich latach nastąpiła w amerykańsko-wietnamskich relacjach. Dwaj zimnowojenni antagoniści coraz częściej przejawiają zbliżone podejście do przemian polityczno-wojskowych, jakie mają miejsce w rejonie Morza Południowochińskiego. Jednym z pól współpracy dyplomatycznej obu państw stały się spory terytorialne, jakie za sprawą ChRL wybuchły w regionie.

Normalizacja relacji między Waszyngtonem a Hanoi ma też swoje przełożenie na współpracę wojskową obu państw. W maju rząd USA zapowiedział całkowite zniesienie obowiązującego od blisko 50 lat embarga na sprzedaż broni do Wietnamu (USA sprzedadzą uzbrojenie do Wietnamu, 2016-05-23). W pierwszej kolejności USA zamierzają dozbroić wietnamską marynarkę wojenną i lotnictwo, które odgrywają kluczową rolę w obronie interesów strategicznych tego państwa w regionie (Wietnam kupi amerykańskie uzbrojenie, 2016-06-13). W ostatnich latach Hanoi korzystało głównie ze wsparcia wojskowego Rosji (Wodowanie czwartego wietnamskiego Geparda, 2016-05-27; Da Nang w Wietnamie, 2016-02-04). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.