Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wietnam kupi amerykańskie uzbrojenie

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 13 czerwca 2016

Siły zbrojne Wietnamu wyrażają zainteresowanie kupnem amerykańskich samolotów bojowych i bezzałogowych statków latających.

Po zapowiedzi zniesienia amerykańskiego embarga na sprzedaż uzbrojenia, Wietnam zaczyna zgłaszać zapotrzebowanie na samoloty bojowe i patrolowe, eksploatowane dotąd przez siły zbrojne USA / Zdjęcie: USN

Część lokalnych mediów, powołując się na źródła zbliżone do resortu obrony, informuje o nowych planach zakupowych wietnamskich sił zbrojnych. Hanoi ma wyrażać zainteresowanie kupnem ex-amerykańskich samolotów bojowych F-16A/B, morskich samolotów patrolowych P-3C, które są systematycznie wycofywane przez lotnictwo US Navy i zastępowane nowymi P-8A Poseidon (Zamówienie na dodatkowe P-8A, 2016-03-02), a także bezzałogowych statków latających.

Nowy sprzęt wojskowy miałby pochodzić z zapasów amerykańskich sił zbrojnych. Uzbrojenie zostałoby nabyte w ramach rządowego programu Excess Defense Articles (EDA), co oznacza, że Hanoi będzie musiało pokryć koszt remontu statków powietrznych i ich transportu do kraju. Niewykluczone, że rząd USA udzieli Wietnamczykom kredytu na opłacenie tego przedsięwzięcia.

Ewentualny zakup ex-amerykańskiego sprzętu wojskowego nie byłby możliwy, gdyby nie niedawna decyzja administracji Baracka Obamy. Pod koniec maja rząd USA poinformował o planach zniesienia obowiązującego od blisko 50 lat embarga na sprzedaż uzbrojenia do Wietnamu (USA sprzedadzą uzbrojenie do Wietnamu, 2016-05-23).

Pozyskiwane z USA uzbrojenie ma zwiększyć zdolności operacyjne wojsk lotniczych i lotnictwa marynarki wojennej Wietnamu, zwłaszcza w potencjalnej konfrontacji z ChRL. W podobnym celu Hanoi zakupiło serię nowych konwencjonalnych okrętów podwodnych projektu 636 Warszawianka (Da Nang w Wietnamie, 2016-02-04) i fregat rakietowych typu Gepard (proj. 1166.1, Wodowanie czwartego wietnamskiego Geparda, 2016-05-27). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.