Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

JS Izumo na Morze Południowochińskie

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 14 marca 2017

Japonia zamierza wysłać swój największy okręt, śmigłowcowiec JS Izumo, na 3-miesięczną misję na Morzu Południowochińskim.

W ocenie komentatorów decyzja o wysłaniu JS Izumo na Morze Południowochińskie jest konsekwencją wielonarodowego sporu terytorialnego, prowadzonego przez państwa tego akwenu. Japonia wspiera dyplomatycznie takie kraje jak Filipiny, Indonezja czy Wietnam w ich konfrontacji politycznej z ChRL / Zdjęcie: MO Japonii

Agencja Reuters poinformowała, powołując się na anonimowe źródła w rządzie Japonii, że Tokio zamierza wysłać śmigłowcowiec JS Izumo (DDH 183), typu Izumo, na nową 3-miesięczną misję. W maju okręt ma wejść na Morze Południowochińskie, gdzie będzie prowadził działania operacyjne wspólnie z lokalnymi sojusznikami.

Jednostka odbędzie też serię kurtuazyjnych wizyt w portach morskich zaprzyjaźnionych państw, w tym na Filipinach, w Indonezji, na Sri Lance i w Singapurze. Następnie JS Izumo przejdzie na Ocean Indyjski, gdzie weźmie udział w indyjsko-amerykańsko-japońskich ćwiczeniach morskich Malabar 2017.

JS Izumo jest pierwszym z serii 2 śmigłowcowców typu Izumo. Okręt przyjęto do służby w marcu 2015 (Izumo w linii, 2015-03-25). Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia eksploatacji 2. z jednostek, JS Kaga (DDH 184, Wodowanie JS Kaga, 2015-08-28).

Nowe japońskie śmigłowcowce mają 248 m długości i 38 m szerokości. Wypierają do 27 tys. t. i rozwijają do 30 w. Na ich uzbrojenie składają się zestawy obrony bezpośredniej RIM-116 Rolling Airframe Missile (RAM) i stanowiska obrony bezpośredniej Phalanx CIWS. Z pokładu lotniczego mogą operować m.in. śmigłowce ZOP SH-60J/K Seahawk i MCH-101, a w przyszłości także przemiennopłaty V-22B Block C Osprey (Nowy japoński budżet obronny, 2016-12-22). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.