Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chińskie okręty na wodach amerykańskiej WSE

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 03 czerwca 2013

USA potwierdzają wcześniejsze doniesienia o rozpoczęciu przez marynarkę wojenną ChRL patroli morskich na wodach amerykańskiej wyłącznej strefy ekonomicznej.

Wchodzenie chińskich okrętów patrolowych na wody amerykańskiej wyłącznej strefy ekonomicznej stanowi nowy element w rywalizacji strategicznej pomiędzy ChRL i USA w regionie. Do tej pory Pekin koncentrował się na wysyłaniu jednostek nawodnych, zarówno marynarki wojennej jak i straży wybrzeża (na zdjęciu), głównie na akweny Morza Południowochińskiego oraz w pobliże spornych wysp Senkaku/Diaoiu / Zdjęcie: South China Morning Post

Amerykańskie media uzyskały to potwierdzenie od adm. Samuela J. Lockleara, głównodowodzącego strategicznego dowództwa USPACOM. Nie wiadomo dokładnie, kiedy chińskie okręty rozpoczęły patrole na wodach amerykańskiej wyłącznej strefy ekonomicznej (WSE) na Pacyfiku, jednak nie jest to długi czas.

Według dostępnych informacji, obszarem zainteresowania strony chińskiej są wody w pobliżu wyspy Guam (Koszty przeprowadzki na Guam, 2010-06-21). Jest to zrozumiałe ze względu na planowaną rozbudowę potencjału bojowego stacjonujących na jej terenie jednostek wojskowych (USA dozbroją Guam?, 2012-08-03), a także jej bliskość m.in. do Morza Południowochińskiego (Japonia z ASEAN przeciwko ChRL, 2013-03-13, Zaostrza się sytuacja na Morzu Południowochińskim, 2012-12-06).

Patrole okrętów chińskiej marynarki wojennej na wodach amerykańskiej WSE stanowią swoiste novum. Do tej pory bowiem to jednostki US Navy zapuszczały się na akweny zaliczane do chińskiej strefy, korzystając z prawnie zagwarantowanej wolności żeglugi. Działania te wzbudzały w przeszłości duże zaniepokojenie wśród władz ChRL, oskarżających USA o opieranie się na postanowieniach prawa międzynarodowego, w tym Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza z 1982, do prowadzenia działalności szpiegowskiej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.