Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

20 tys. uchodźców w kilka dni

Strategia i polityka, 19 sierpnia 2013

W ciagu zaledwie kilku dni na terenie irackiego Kurdystanu znalazło się co najmniej 20 tysięcy syryjskich uchodźców.

Syryjscy uchodźcy stanowią duży problem dla wielu państw ościennych. Według ONZ już blisko 2 mln Syryjczyków opuściło kraj w ucieczce przed skutkami ponad 2-letniej wojny domowej. Są oni obciążeniem dla budżetów oraz stabilności wewnętrznej takich państw jak Irak, Jordania, Liban czy Turcja / Zdjęcie: The Jordan Times

Począwszy od zeszłego czwartku, co najmniej 20 tys. syryjskich uchodźców, w tym wielu członków mniejszości kurdyjskiej, przekroczyło granicę z północnym Irakiem. Zaledwie kilka tysięcy z nich znalazło natychmiastową pomoc, reszta jej oczekuje w strefie przygranicznej. Szacuje się, że rzeczywista liczba oczekujących na pomoc ze strony władz w Bagdadzie sięga 40 tys.

Przyjęcie wielotysięcznej grupy imigrantów z Syrii jest dla Iraku dużym problemem. Jednak nie ze względu na sam fakt konieczności goszczenia na swym terytorium oraz utrzymania Syryjczyków. Większość z osiedlających się na północy uchodźów to bowiem członkowie syryjskiej mniejszości kurdyjskiej. Zasiedlając północną, kontrolowaną przez autonomię kurdyjską, część państwa mogą oni w przyszłości doprowadzić od większej niż obecnie destabilizacji wewnętrznej kraju (Ban Ki-moon zaniepokojony sytuacją w Iraku, 2013-07-30).

Władze w Bagdadzie już teraz mają duży problem z dążeniami separatystycznymi mniejszości kurdyjskiej. Problem ten widoczny jest zarówno na poziomie politycznym, jak i w przypadku irackich sił zbrojnych, których jednostki współtworzone przez irackich Kurdów narażone są na ryzyko masowych dezercji bądź też otwartych buntów szeregowych żołnierzy przeciwko dowódcom (Problem kurdyjskich dezerterów w Iraku, 2013-06-12).

Problem ten może teraz przybrać na sile. Zwłaszcza, że wśród wielu tysięcy uchodźców mogą znajdować się członkowie syryjskich kurdyjskich bojówek, zaprawionych w walkach z sunnickimi islamistami afiliowanymi przy al-Kaidzie (Syryjscy Kurdowie walczą z al-Kaidą, 2013-08-01).

Organizacja ta jest zresztą coraz aktywniejsza także na terytorium Iraku (Iracka Al-Kaida przypomniała o sobie, 2013-03-20), co w przyszłości może doprowadzić do wybuchu walk pomiędzy irackimi i syryjskimi Kurdami a islamistami. W ocenie ekspertów, podporządkowane rządowi w Bagdadzie służby bezpieczeństwa mogłyby nie być w stanie zapanować nad chaosem towarzyszącym incydentom zbrojnym (Irakowi grozi wojna domowa, 2013-07-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.