Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Testy SeaRAM z DDG

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 10 marca 2016

U wybrzeży Hiszpanii przeprowadzono test amerykańskiego systemu obrony bezpośredniej SeaRAM.

USS Porter jest pierwszym z 4 niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke stacjonujących w Rocie, które zostaną wyposażone w zestawy obrony bezpośredniej SeaRAM / Zdjęcie: USN

4 marca US Navy przeprowadziła test systemu obrony bezpośredniej (CIWS) Mk15 Mod 31 SeaRAM, zamontowanego na pokładzie niszczyciela rakietowego USS Porter (DDG 78), typu Arleigh Burke. Przez ostatnie 12 miesięcy pracownicy agencji Naval Sea Systems Command (NAVSEA) i hiszpańskiego ministerstwa obrony prowadzili przygotowania do realizacji próby.

USS Porter jest pierwszym niszczycielem rakietowym typu Arleigh Burke, na którym zamontowano system SeaRAM w najnowszej konfiguracji. Jednostka stacjonuje w hiszpańskiej Rocie na południu kraju. Okręt wchodzi w skład zespołu zadaniowego US Navy, tworzonego przez 4 niszczyciele tego typu (Ostatni Arleigh Burke wyruszył do Hiszpanii, 2015-09-08). Przebazowano je do Europy w ramach programu EPAA (European Phased Adaptive Approach, Budowa bazy w Redzikowie, 2016-01-04).

W ciągu ostatniego roku amerykańskie niszczyciele rakietowe wykonały serię patroli bojowych na Atlantyku i Morzu Śródziemnym, a także wzięły udział w ćwiczeniach morskich, organizowanych wspólnie z regionalnymi sojusznikami (Amerykańsko-francuskie ćwiczenia, 2015-08-26). W połowie 2015 Waszyngton zadeklarował, że okręty stacjonujące w Rocie mogą zostać wysłane w pobliże Turcji, by zapewnić temu państwu obronę przeciwlotniczą / przeciwrakietową w miejsce wycofanych baterii systemu Patriot (Pakowanie Patriotów, 2015-10-02).

SeaRAM powstał z połączenia elementów zestawu obrony bezpośredniej Mk15 Phalanx Block 1B, w tym radiolokatora i optoelektronicznych urządzeń obserwacji otoczenia z 11-prowadnicową wyrzutnią pocisków rakietowych rodziny RIM-116 RAM (Rolling Airframe Missile). Na potrzeby niedawnych testów użyto pocisków nowej generacji RIM-116 RAM Block 2 (RIM-116C), które charakteryzują się m.in. większym zasięgiem i lepszą manewrowością (Zlecenie na RAM Block 2, 2016-01-13; Testy RAM Block 2, 2016-01-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra