Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy SeaRAM z DDG

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 10 marca 2016

U wybrzeży Hiszpanii przeprowadzono test amerykańskiego systemu obrony bezpośredniej SeaRAM.

USS Porter jest pierwszym z 4 niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke stacjonujących w Rocie, które zostaną wyposażone w zestawy obrony bezpośredniej SeaRAM / Zdjęcie: USN

4 marca US Navy przeprowadziła test systemu obrony bezpośredniej (CIWS) Mk15 Mod 31 SeaRAM, zamontowanego na pokładzie niszczyciela rakietowego USS Porter (DDG 78), typu Arleigh Burke. Przez ostatnie 12 miesięcy pracownicy agencji Naval Sea Systems Command (NAVSEA) i hiszpańskiego ministerstwa obrony prowadzili przygotowania do realizacji próby.

USS Porter jest pierwszym niszczycielem rakietowym typu Arleigh Burke, na którym zamontowano system SeaRAM w najnowszej konfiguracji. Jednostka stacjonuje w hiszpańskiej Rocie na południu kraju. Okręt wchodzi w skład zespołu zadaniowego US Navy, tworzonego przez 4 niszczyciele tego typu (Ostatni Arleigh Burke wyruszył do Hiszpanii, 2015-09-08). Przebazowano je do Europy w ramach programu EPAA (European Phased Adaptive Approach, Budowa bazy w Redzikowie, 2016-01-04).

W ciągu ostatniego roku amerykańskie niszczyciele rakietowe wykonały serię patroli bojowych na Atlantyku i Morzu Śródziemnym, a także wzięły udział w ćwiczeniach morskich, organizowanych wspólnie z regionalnymi sojusznikami (Amerykańsko-francuskie ćwiczenia, 2015-08-26). W połowie 2015 Waszyngton zadeklarował, że okręty stacjonujące w Rocie mogą zostać wysłane w pobliże Turcji, by zapewnić temu państwu obronę przeciwlotniczą / przeciwrakietową w miejsce wycofanych baterii systemu Patriot (Pakowanie Patriotów, 2015-10-02).

SeaRAM powstał z połączenia elementów zestawu obrony bezpośredniej Mk15 Phalanx Block 1B, w tym radiolokatora i optoelektronicznych urządzeń obserwacji otoczenia z 11-prowadnicową wyrzutnią pocisków rakietowych rodziny RIM-116 RAM (Rolling Airframe Missile). Na potrzeby niedawnych testów użyto pocisków nowej generacji RIM-116 RAM Block 2 (RIM-116C), które charakteryzują się m.in. większym zasięgiem i lepszą manewrowością (Zlecenie na RAM Block 2, 2016-01-13; Testy RAM Block 2, 2016-01-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.