Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HIMARS do Turcji

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 27 kwietnia 2016

USA zamierzają rozmieścić na południu Turcji artyleryjskie wyrzutnie rakietowe HIMARS.

Według tureckich władz w maju na południu kraju rozmieszczone zostaną artyleryjskie wyrzutnie rakietowe HIMARS / Zdjęcie: US Army

Minister spraw zagranicznych Turcji, Mevlut Cavusoglu, poinformował lokalne media o planach rozmieszczenia na terenie tego państwa amerykańskich artyleryjskich wyrzutni rakietowych HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Zestawy zostaną umieszczone pod turecko-syryjską granicą, w pobliżu obszarów okupowanych przez Ad-Daula al-Islamijja. Uzbrojenie ma trafić do Turcji w maju.

Co ciekawe, rewelacji Cavusoglu nie potwierdzają USA. Waszyngton przyznał co prawda, że prowadzone są rozmowy w sprawie wzmocnienia amerykańskiego kontyngentu w Turcji, w tym m.in. poprzez rozmieszczenie na pograniczu zestawów HIMARS, jednak ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte.

Od blisko roku samoloty US Air Force przeprowadzają operacje lotnicze nad Syrią, operując z tureckiej bazy Incirlik (Pierwsze loty bojowe z Incirlik; Turcja udostępnia Amerykanom bazę w Incirlik). Naloty na pozycje islamistów dokonują załogowe samoloty bojowe, w tym A-10C Thunderbolt II (Plany wycofania A-10, 2016-03-21; USA nie wycofają A-10, 2016-02-04) i bezzałogowe statki latające. W przeszłości na południu Turcji stacjonował też amerykański kontyngent wyposażony w 2 baterie zestawów przeciwlotniczych / przeciwrakietowych Patriot (Pakowanie Patriotów, 2015-10-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.