Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejny sukces koalicjantów

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 22 stycznia 2016

Siłom wielonarodowej koalicji udało się wyeliminować około 22 tysięcy bojówkarzy organizacji islamistycznych w Iraku i Syrii.

Od lata 2014 około 22 tys. bojówkarzy organizacji islamistycznych zginęło wskutek nalotów sił wielonarodowej koalicji na Irak i Syrię / Zdjęcie: USN

Minister obrony Francji podał zbliżone dane dotyczące liczby ofiar nalotów sił wielonarodowej koalicji na Irak i Syrię (55 tys. ofiar wojny w Iraku, 2016-01-20). Według Jean-Yvesa Le Driana od lata 2014 koalicjantom udało się wyeliminować ok. 22 tys. bojówkarzy Ad-Daula al-Islamijja i innych organizacji islamistycznych działających w obu państwach (Pierwsze operacje lotnicze z pokładu CdG, 2015-11-24; Francja kontynuuje naloty na Syrię, 2015-10-09).

Tylko w grudniu ub. r. lotnictwo koalicji, na czele której stoją USA, zabiło ok. 2500 islamistów (Straty islamistów, 2016-01-08). Najczęściej celem bombardowań są ich stanowiska ogniowe, centra dowodzenia, ośrodki szkoleniowe lub magazyny z bronią i amunicją. W ostatnich miesiącach nasilono również naloty na infrastrukturę służącą do wydobywania i przechowywania cennych surowców mineralnych. Niszczono także samochody ciężarowe używane do przewozu ropy naftowej. Celem tych działań było zmniejszenie zasobów finansowych organizacji islamistycznych (Koalicjanci bombardują składy z paliwem, 2015-11-24; USA odcinają islamistów od źródeł finansowania, 2015-11-16).

Naloty na pozycje islamistów w Iraku i Syrii prowadzone są m. in. z lotnisk wojskowych rozmieszczonych w wybranych państwach regionu (Francuzi w RAF Akrotiri?, 2015-11-24; Rosyjska interwencja w Syrii, 2015-10-13). Operacje lotnicze wykonują również samoloty bojowe startujące z atomowych lotniskowców: francuskiego Charles de Gaulle (R91, Pierwsza misja CdG, 2015-12-23) i amerykańskiego USS Harry S. Truman (CVN 75), typu Nimitz (Pierwsze operacje z pokładu USS Harry S. Truman, 2015-12-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra