Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zagraniczni bojownicy w Syrii

Strategia i polityka, 15 czerwca 2014

Według szacunków Unii Europejskiej, w syryjskiej wojnie domowej walczy kilkanaście tysięcy zagranicznych bojowników, w tym dwa tysiące z państw członkowskich UE.

Przedstawiciele UE przedstawiają szacunki według których, w chwili obecnej w Syrii walczy około 12 tys. zagranicznych bojowników, większość to obywatele Arabii Saudyjskiej, Maroka i Tunezji

W trwającym już czwarty rok konflikcie wewnętrznym w Syrii (Trzy lata wojny domowej w Syrii, 2014-03-15), rosnącą rolę odgrywają napływający zza granicy ochotnicy, dołączający do sił opowiadających się przeciw reżimowi Baszara al-Assada. Większość z nich stanowią obywatele państw muzułmańskich, w tym Arabii Saudyjskiej, Maroka i Tunezji.

Szacuje się, że spośród napływających do Syrii bojowników, około dwóch tysięcy stanowią obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej

Przedstawiciele UE przedstawiają szacunki według których, w chwili obecnej w Syrii walczy około 12 tys. zagranicznych bojowników. Trafiają na miejsce przekraczając słabo kontrolowane odcinki granicy turecko-syryjskiej. Większość dołącza do radykalnych ugrupowań rebelianckich, w tym powiązanych z organizacją Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIL), które kuszą obcokrajowców m.in. lepszym uzbrojeniem i szybszym dopuszczeniem do działań bojowych (ISIL rośnie w siłę, 2014-06-02).

Szacuje się, że spośród napływających do Syrii bojowników, około dwóch tysięcy stanowią obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej. W przyszłości może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa UE, gdy część z nich, po nabraniu doświadczenia w walkach i poddaniu indoktrynacji, powróci do krajów pochodzenia.

Jeden z ochotników z Niemiec w szeregach bojowników ISIL

Ochotnicy z zagranicy mogą też przez Syrię trafić do sąsiedniego Iraku, gdzie od kilku miesięcy lokalne bojówki ISIL prowadzą kampanię przeciw miejscowym władzom i podporządkowanym im siłom bezpieczeństwa. Bojownicy tej organizacji wyparli oddziały rządowe z praktycznie całej północnej części kraju, zajmując w tym kilka większych miast, w tym Mosul (Mosul w rękach ISIL, 2014-06-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.