Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie ratują przetargi kosztem Finmeccaniki

Przemysł zbrojeniowy, 25 sierpnia 2014

Rząd Indii pozwolił włoskiej Finmeccanice i jej spółkom na udział w indyjskich przetargach zbrojeniowych, jednak pod kilkoma niekorzystnymi dla Włochów warunkami.

Przedstawiciele sił zbrojnych i ministerstwa obrony od dłuższego czasu zwracali uwagę na błędną politykę poprzednich władz centralnych, blokujących aktywność rynkową na okres 10 lat jakiegokolwiek przedsiębiorstwa zbrojeniowego, któremu udowodniono praktyki korupcyjne. Takie działania, skutecznie karzące nieuczciwych partnerów handlowych, najbardziej uderzały w rodzime siły zbrojne i tempo ich modernizacji oraz rozbudowy / Zdjęcie: AgustaWestland

Indyjskie media informują, że rząd Narendry Modiego zdecydował się znieść nałożone na Finmeccanikę ograniczenia aktywności handlowej w Indiach, będące wynikiem skandalu korupcyjnego, w który zamieszana była włosko-brytyjska spółka koncernu, AgustaWestland (Indie wstrzymują przetargi z Finmeccanicą, 2014-08-07). Decyzja władz centralnych obarczona jest jednak kilkoma warunkami, z których najważniejszy mówi o tym, że gdy w danym przetargu przedstawione zostaną jakiekolwiek konkurencyjne (względem Włochów) oferty, włoski koncern nie będzie wybrany na zwycięzcę, nawet jeśli jego propozycja będzie najbardziej korzystna. Finmeccanica będzie jednak mogła liczyć na wygraną w sytuacji, w której będzie jedynym oferentem.

Decyzja rządu Modiego wydaje się być najlepszym z możliwych wyjść w obecnej sytuacji. Ratując niezwykle istotne programy zbrojeniowe, takie jak zakup 98 ciężkich torped, stanowiących podstawowe uzbrojenie budowanych w ramach programu Project 75 sześciu konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Scorpène (Indyjskie Scorpene bez torped, 2014-05-15), trzynastu 127-mm armat morskich (BAE Systems wycofuje się z indyjskiego przetargu, 2014-01-23), czy 16 śmigłowców morskich (Multi Role Helicopter), władze dalej de facto blokują szanse Finmeccaniki na jakikolwiek sukces rynkowy przy okazji indyjskich przetargów rządowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.