Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hindusi wyszkolą wietnamskich pilotów

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 29 sierpnia 2014

Indie i Wietnam mają zawrzeć umowę dotyczącą szkolenia wietnamskich pilotów w Indiach.

Obecnie wojska lotnicze Wietnamu mają na stanie 4 Su-30MK i 20 Su-30MK2 / Zdjęcie: MO Wietnamu

Według indyjskich mediów, powołujących się na źródło w ministerstwie obrony kraju, w najbliższym czasie New Delhi i Hanoi podpiszą umowę w sprawie szkolenia wietnamskich pilotów. Najprawdopodobniej nastąpi to podczas wrześniowej wizyty prezydenta Pranaba Mukherjeego w Wietnamie.

Powodem jest zwiększenie liczebności floty samolotów wielozadaniowych Su-30MK2 Không quân Nhân dân Việt Nam (wojsk lotniczych Wietnamu). Dostawy kolejnej transzy, liczącej 12 statków powietrznych tego typu, mają zostać zrealizowane w 2015 (Kolejne Su-30MK2 dla Wietnamu, 2013-08-21).  Wietnamczycy zwrócili się do Hindusów w tej sprawie, ponieważ Bharatiya Vāyu Senā (wojska lotnicze Indii) są jednym z największych użytkowników samolotów Su-30MKI.

Co więcej, wcześniej rząd w Hanoi poprosił Indie także o pomoc w szkoleniu 500 marynarzy, którzy wejdą w skład załóg okrętów podwodnych proj. 636 Warszawianka (Kolejna wietnamska Warszawianka w listopadzie, 2014-08-18). Hindusi eksploatują 10 jednostek tego typu, oznaczonych przez nich jako typ Sindhughosh (Indyjski problem, 2014-07-16). 

Wietnam miał też zwrócić się do Indii z zapytaniem o możliwość zakupu pocisków BrahMos (Dochodowe Brahmosy, 2014-07-18). Nie wiadomo jednak, w jakiej wersji. Powodem jest chęć pozyskania uzbrojenia, które zniechęciłoby ChRL do kontynuowania sporów terytorialnych. Nieoficjalnie mówi się, że na razie rząd w New Delhi nie jest skłonny do sprzedaży BrahMosów jednemu ze swoich najbliższych sojuszników z Azji Południowo-Wschodniej i uzasadnia ewentualną transakcję od dalszego rozwoju relacji chińsko-pakistańskich.  


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.