Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

AH-64D dla Egiptu

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 23 września 2014

USA potwierdzają zamiar sprzedaży Egiptowi 10 śmigłowców AH-64D Apache.

Mimo odblokowania dostaw AH-64D Block II, przeznaczonych do walki z islamistami na Półwyspie Synaj, Waszyngton w dalszym ciągu sprzeciwia się sprzedaży Egiptowi innych typów zamówionego przed kilkoma laty uzbrojenia, w tym samolotów wielozadaniowych F-16C/D Block 50/52 Fighting Falcon czy pocisków przeciwokrętowych RGM-84L Harpoon Block II / Zdjęcie: US Army

Sekretarz Obrony USA, Chuck Hagel, potwierdził wcześniejsze doniesienie o odblokowaniu sprzedaży Egiptowi 10 śmigłowców uderzeniowych AH-64D Block II, zamówionych przez Kair w 2010. Waszyngton wstrzymał ich transfer w odpowiedzi na zamach stanu z połowy 2013. W jego wyniku władzę w kraju przejęła junta wojskowa. Stojący na jej czele marszałek Abdel Fattah as-Sisi wygrał przeprowadzone wiosną br. wybory prezydenckie.

Dodatkowe AH-64D uzupełnią w linii 35 wiropłatów tego typu używanych przez wojska lotnicze Egiptu od 2003. Śmigłowce wspierają operacje wojsk lądowych na Półwyspie Synaj, wymierzone w lokalne ugrupowania islamistyczne (Egipt uderza w ekstremistów, 2014-02-10). Islamiści odpowiadają za ataki na posterunki i patrolowe wojskowe w regionie (5 żołnierzy zginęło w egipskim śmigłowcu, 2014-01-25), a także serię zamachów bombowych na siedziby służb bezpieczeństwa w większych miastach kraju (Zamach w Kairze, 2014-01-24).

Odblokowanie sprzedaży AH-64D ma przekonać Kair do włączenia się w walkę z bojownikami Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii oraz powiązanymi z nimi mniejszymi organizacjami islamistycznymi na całym Bliskim Wschodzie. Drugim celem Waszyngtonu jest próba niedopuszczenia do odbudowy bliskich relacji wojskowych Egiptu z Rosją (Egipt bliżej rosyjskiego uzbrojenia, 2014-09-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.