Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie zainteresowane rosyjskimi OP

Marynarka wojenna, 05 sierpnia 2014

Władze Indii rozważają zakup dwóch rosyjskich konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Amur 1650.

Korpus oficerski przygotowującej się do programu Project-75I (zakup 6 konwencjonalnych OP wyposażonych w AIP) BNS jest podzielony na zwolenników prezentowanych, tańszych w zakupie rosyjskich Amurów 1650 oraz oficerów wyżej ceniących droższe, ale bardziej opłacalne w utrzymaniu przez cały okres służby i mniej zawodne konstrukcje zachodnie / Rysunek: CBK Rubin

Dwa tygodnie temu do New Delhi udała się grupa przedstawicieli Rosoboronexportu. Jej zadaniem było ustalenie warunków ewentualnej sprzedaży Indiom dwóch konwencjonalnych OP typu Amur 1650. Rosyjskie okręty miałyby stanowić odpowiedź na spadek wartości bojowej floty podwodnej Bhāratīya Nau Senā (marynarki wojennej Indii) oraz opóźnienia we wdrażaniu do służby 6 nowych OP typu Scorpène, budowanych przez Mazagon Dock Limited (MDL), na zasadzie transferu technologii od DCNS i hiszpańskiej Navantii (Scorpene jednak wcześniej?, 2013-12-11).

Ewentualny zakup rosyjskich Amur 1650 stawiałby jednocześnie Rosoboronexport w roli faworyta zapowiadanego – choć opóźnionego już o 4 lata – przetargu na zakup kolejnych 6 konwencjonalnych OP, wyposażonych w niezależny od powietrza atmosferycznego układ napędowy (Wykonawcy P75I wybrani, 2013-12-23). W rywalizacji o indyjski kontrakt Rosjanie będą najprawdopodobniej rywalizowali z DCNS (zmodyfikowany projekt Scorpène) oraz niemieckim HDW (Typ 214). Wcześniej start w konkursie zapowiadali też Hiszpanie z Navantii, tym razem z własnym projektem w postaci wciąż rozwijanych jednostek S-80 (Hiszpania oferuje Indiom S-80, 2013-12-01). Niewykluczone, że ze złożeniem swojej oferty zdążą teraz Szwedzi z Saab Kockums, rozwijając istniejący już projekt A26 (Powstaje Saab Kockums, 2014-07-22).

Indie mają już doświadczenie w eksploatacji rosyjskich okrętów podwodnych. BNS użytkuje obecnie 10 jednostek typu Sindhughosh (proj. 877EKM), z których jedynie 7 jest wykorzystywanych operacyjnie (Podniesiono wrak indyjskiego OP, 2014-06-09). Okręty te uzupełniane są przez 4 jednostki typu Shishumar (niemiecki Typ 209). Od kilku lat leasingowany jest też rosyjski atomowy INS Chakra, ex-Nerpa projektu 971U (Indie wypożyczą kolejne OP od Rosji?, 2013-08-19). Większość spośród konwencjonalnych jednostek zostanie wycofana z linii w najbliższych latach, co pozostawi BNS bez odpowiednich środków odstraszania i ochrony interesów w regionie (Indyjski problem, 2014-07-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.