Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Breedlove w Turcji

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 12 lipca 2013

Głównodowodzący Siłami NATO w Europie (SACEUR), gen. Philip M. Breedlove, odwiedził rozstawione na południu Turcji komponenty wojskowe Holandii i Niemiec wyposażone w zestawy przeciwlotnicze Patriot.

Generał Philip M. Breedlove pełni funkcję głównodowodzącego SACEUR od maja. Zastąpił na tym stanowisku adm. Jamesa G. Stavridisa. Na zdjęciu wojskowy (z prawej) w czasie wizytacji holenderskich żołnierzy stacjonujących na południu Turcji / Zdjęcie: MO Holandii

Wydarzenie było częścią 3-dniowej wizyty Breedlove'a w Turcji. Jest celem było m.in. omówienie dalszego stanowiska Sojuszu w stosunku do trwającej już ponad 2 lata wojny domowej w Syrii (Ponad 90 tysięcy ofiar w Syrii, 2013-06-14, Cierpiąca syryjska gospodarka , 2013-07-01). Na zakończenie pobytu, głównodowodzący SACEUR odbył krótką wizytę w miejscach rozstawienia kontyngentów holenderskiego i niemieckiego, uzbrojonych w zestawy przeciwlotnicze Patriot, odpowiednio w Adanie (Şakirpaşa) i Kahramanmaraş.

Pobyt Breedlove'a wśród holenderskich i niemieckich żołnierzy miał wymiar kurtuazyjny. Stał się jednocześnie okazją do zdobycia bezpośrednich informacji na temat warunków stacjonowania oddziałów na południu Turcji, ich odbioru przez lokalną społeczność (Problemy Niemców w Turcji, 2013-03-18) oraz współpracy z tureckimi jednostkami wojskowymi.

Przypomnijmy, że na początku br. roku Holandia, Niemcy oraz USA rozmieściły 6 baterii zestawów Patriot na południu Turcji (Ile kosztują Patrioty NATO w Turcji?, 2013-02-26, Zmiana holenderskiego dowództwa w Turcji, 2013-05-28). Ich zadaniem jest ochrona terytorium sojusznika przed nalotem lub ostrzałem artyleryjskim / rakietowym od strony północnej Syrii.

Warto wspomnieć, że w ostatnich tygodniach amerykańskie baterie Patriotów zostały rozmieszczone także na terytorium północnej Jordanii. Ruch ten wiążę się z przebazowaniem do tego państwa większego kontyngentu sił zbrojnych USA, w tym 12-24 samolotów wielozadaniowych F-16 oraz ok. 1 000 żołnierzy (USA pozostawią w Jordanii 700 wojskowych, 2013-06-24, USA wyśle Patrioty i F-16 do Jordanii, 2013-06-04).

Decyzja w tej sprawie została podjęta w oparciu o podobne jak w przypadku Turcji przeświadczenie o zagrożeniu jordańskiego terytorium. W ocenie ekspertów, dyslokacja tak dużego kontyngentu wojskowego wiąże się również z możliwymi przygotowaniami do, bądź też jedynie umożliwieniem takiego rozwiązania jako jednej z opcji działania, interwencji militarnej USA w Syrii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.