Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

200 HMMWV dla Libii

Wojska lądowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 30 lipca 2013

Wojska lądowe Libii przejęły 200 samochodów terenowych rodziny High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (HMMWV). Pojazdy wzmocnią formacje graniczne.

Podniesienie potencjału libijskich sił zbrojnych i formacji granicznych to jeden z priorytetów państw zachodnich w procesie wsparcia odbudowy tego kraju. Donacje wyposażenia wojskowego oraz pomoc w szkoleniu służb bezpieczeństwa mają przyczynić się do ograniczenia destabilizacji wewnętrznej Libii, która w dłuższej perspektywie czasu może zagrozić samej Europie / Zdjęcie: Libya Herald

Przekazane Libijczykom HMMWV stanowią część amerykańskiej donacji wojskowej, mającej wzmocnić potencjał libijskich sił zbrojnych po walkach wewnętrznych z 2011 i obaleniu reżimu Muammara Kaddafiego (Muamar Kaddafi został zabity, 2011-10-20).

HMMWV mają trafić do jednostek straży granicznej, zwłaszcza rozlokowanych na południu kraju. Właśnie tam, na rozległych i niemal niezamieszkałych terenach pustynnych dochodzi najczęściej do przemytu broni, narkotyków i nielegalnego przerzutu osób, w tym uzbrojonych ekstremistów. 

Powyższe zjawiska prowadzą do dalszej destabilizacji wewnętrznej Libii (Niepokoje w Libii, 2012-11-02, Ucieczka więźniów w Bengazi, 2013-07-28) oraz zagrażają procesowi przywracania normalnego funkcjonowania państwa. Nie pozostają też bez wpływu na libijskie środowisko polityczne, często terroryzowane przez islamistów oraz aktywne w kraju zbrojne milicje (Demokracja po libijsku, 2013-05-06).

Jednym z elementów programu wzmacniania potencjału libijskiej straży granicznej są organizowane przez NATO szkolenia członków tej formacji (NATO będzie szkolić Libijczyków?, 2013-06-04). W misję szkoleniową mają zaangażować się najważniejsze państwa członkowskie organizacji, w tym m.in. USA, Wielka Brytania i Włochy.

Warto przypomnieć, że w ostatnich tygodniach Londyn zgodził się również na przeszkolenie 2 tys. żołnierzy wojsk lądowych Libii (Brytyjczycy wyszkolą libijskich żołnierzy, 2013-07-09). Decyzja w tej sprawie została podjęta w czasie ostatniego szczytu państw grupy G8. Ustalono wówczas, że jej wybrani członkowie zorganizują szkolenia dla 7 tys. libijskich wojskowych. Dodatkowo Waszyngton zdecydował się w przeszłości na wyłożenie 8 mln USD na wyszkolenie i wyposażenie nowej formacji libijskich sił specjalnych (USA wyszkoli libijskich komandosów, 2012-10-17).

Opisywane zaangażowanie państw zachodnich w podnoszenie potencjału libijskich sił zbrojnych nie jest bezinteresowne. Obawiają się one bowiem postępującej destabilizacji wewnętrznej Libii, która zagraża nie tylko przyszłości tego kraju. Stanowi też zagrożenie dla znajdujących się na jego terenie przedstawicielstw konsularno-dyplomatycznych takich podmiotów jak Francja (Zamach na francuską ambasadę w Libii, 2013-04-23) czy USA (Raport na temat ataku w Bengazi, 2012-12-19).

Powolnemu podnoszeniu potencjału bojowego libijskich sił zbrojnych pomagać mają też donacje lub zakupy przez Trypolis wybranego wyposażenia wojskowego. W czerwcu DSCA przesłała do Kongresu informację na temat potencjalnej sprzedaży Libii 2 samolotów transportowych C-130J-30 Super Hercules (Libia planuje zakup C-130J-30, 2013-06-11). W tym samym miesiącu władze centralne podjęły decyzję o nabyciu 350 czeskich bojowych wozów piechoty BVP-1 i transporterów BRDM (Libia się zbroi, 2013-06-26).

Zainteresowanie sprzedażą Libijczykom produkowanego przez siebie wyposażenia wyrażały też w ostatnim czasie władze Turcji. Promocji tureckiego przemysłu zbrojeniowego pomóc miała niedawna wizyta w porcie w Trypolisie korwety typu Ada, TCG Heybeliada (F 511) (Turecki okręt w Libii po raz pierwszy od 102 lat, 2013-06-20). Było to pierwsze tego typu wydarzenie od 102 lat.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.