Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Norwegia zwiększa budżet obronny

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 12 października 2015

Norweski budżet obronny wzrośnie w 2016 o blisko 10%.

W 2016 Norwegia przeznaczy na obronność co najmniej ok. 49 mld NOK. Budżet inwestycyjny ministerstwa obrony przekroczy 12 mld NOK. Priorytetem rządu będzie zakup samolotów wielozadaniowych F-35A i rozbudowa infrastruktury wojskowej / Zdjęcie: MO Norwegii

Norweski rząd chce zwiększyć wydatki obronne państwa w 2016 do 49 mld NOK (22,5 mld zł), a więc aż o 9,8% w porównaniu do 2015. Większość dodatkowych środków zostanie przeznaczona na zakup nowego sprzętu wojskowego lub modernizację obecnie eksploatowanego wyposażenia (Norwegia się zbroi, 2015-05-13).

Priorytetem inwestycyjnym kierowanego przez p. Ine Eriksen Søreide resortu będzie zakup samolotów wielozadaniowych F-35A (Oblot norweskiego F-35A, 2015-10-08; Norweski F-35A w pełnej krasie, 2015-09-23). Na początku października Oslo potwierdziło plan kupna 52 Lightningów. Krajowy parlament zatwierdził dotąd nabycie 22 statków powietrznych tego typu. Ministerstwo obrony oczekuje, że w 2016 parlamentarzyści wydadzą zgodę na kupno kolejnych 6 F-35A.

Ich dostawy powinny rozpocząć się w 2017. Do 2020 całkowitą zdolność operacyjną powinna uzyskać pierwsza partia 28 Lightningów. Pozostałe będą gotowe do służby w 2024. W związku z zakupem F-35A Norwegowie rozpoczęli już rozbudowę głównej bazy lotniczej Ørland hovedflystasjon, zlokalizowanej w centrum kraju.

Już wkrótce prace infrastrukturalne rozpoczną się też na terenie bazy marynarki wojennej w Ramsund, na północy kraju. Obiekt zostanie rozbudowany i przystosowany do wymogów operacyjnych norweskiej floty podwodnej. W przyszłości port będzie służył do zaopatrywania okrętów podwodnych typu Ula i wymiany ich załóg (Okręty podwodne dla Norwegii, 2014-12-03).

Ze sporymi wydatkami będzie wiązało się także zapowiadane zwiększenie obecności wojskowej Norwegii na Dalekiej Północy. Oslo zamierza zintensyfikować patrole bojowe prowadzone zarówno przez wspomniane OP typu Ula, ale także morskie samoloty patrolowe P-3C/N Orion. Najprawdopodobniej wzrośnie też aktywność wywiadu wojskowego (Chrzest FS Marjata, 2014-12-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.