Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

MRAP dla Nigerii

Wojska lądowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 11 stycznia 2016

Departament Obrony USA przekazał nigeryjskim siłom zbrojnym kilkadziesiąt samochodów terenowych klasy MRAP.

Ceremonia odbioru 24 ex-amerykańskich samochodów terenowych klasy MRAP odbyła się w Lagos na południowym zachodzie kraju / Zdjęcie: Departament Stanu USA

W Lagos odbyła się ceremonia oficjalnego przekazania nigeryjskim siłom zbrojnym 24 samochodów terenowych klasy MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected). Wozy pochodzą z zapasów magazynowych amerykańskich sił zbrojnych. W minionych latach pojazdy te najprawdopodobniej były intensywnie eksploatowane przez kontyngenty wojskowe USA w Iraku i Afganistanie. Po zakończeniu działań zbrojnych pojazdy poddano remontowi, dzięki czemu udało się przywrócić ich pierwotną zdatność.

Wartość sprezentowanego Nigeryjczykom sprzętu wojskowego obliczana jest na ok. 11 mln USD (ok. 44 mln zł). Pojazdy przekazano Afrykanom w ramach amerykańskiego rządowego programu EDA (Excess Defense Articles). Rząd w Abudży musiał więc jedynie sfinansować koszt ich transportu do kraju. Obecnie, nigeryjskie władze przygotowują się do odbioru kolejnej transzy 8 wozów klasy MRAP o wartości 7,4 mln USD (29,5 mln zł). Warto przypomnieć, że w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej nigeryjska marynarka wojenna pozyskała też m.in. fregaty NNS Thunder (F90) i NNS Okpabana (F93), które wcześniej służyły w Straży Wybrzeża USA (USCG) jako patrolowce typu Hamilton, odpowiednio, USCGC Chase (WHEC 718) i USCGC Gallatin (WHEC 721, Drugi Hamilton dla Nigerii, 2015-01-06).

Nowy sprzęt posłuży Nigeryjczykom do walki z bojówkarzami Boko Haram i innych organizacji ekstremistycznych, które od lat destabilizują kraj, zwłaszcza jego północno-wschodnie rejony. W walce z islamistami rząd w Abudży korzysta ze wsparcia materiałowego i szkoleniowego zachodnich sojuszników (Brytyjska misja szkoleniowa w Nigerii, 2015-12-22), nie szczędząc jednocześnie własnych środków na zakup nowego uzbrojenia (Pierwszy P18N w linii, 2015-09-10), w tym m.in. karabinków Beryl M762 do amunicji 7,62 mm x 39 dostarczonych przez Fabrykę Broni (Druga partia Beryli dla Nigerii, 2015-08-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.