Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Maleje aktywność somalijskich piratów

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 13 lipca 2015

W ciągu ostatniego półrocza wyraźnie zmalała liczba ataków somalijskich piratów na cywilne statki handlowe.

Aktywność somalijskich piratów zmalała w ciągu ostatniego półrocza wskutek działań podejmowanych przez społeczność międzynarodową i przez nastanie pory deszczowej / Zdjęcie: EUNAVFOR

W pierwszej połowie 2015 nie odnotowano żadnego ataku somalijskich piratów na statki handlowe. Ostatnie tego typu zdarzenie miało miejsce w 2014. Ponadto, w ciągu ostatnich 6 miesięcy doszło do zaledwie trzech prób zajęcia i obrabowania cywilnych jednostek morskich, idących zachodnimi wodami Oceanu Indyjskiego: dwukrotnie u wybrzeży indyjskiego stanu Gudźarat i raz w pobliżu kenijskiej Mombasy.

Największy wpływ na ograniczenie aktywności somalijskich piratów na zachodnich wodach Oceanu Indyjskiego miały działania podejmowane w ostatnich latach przez społeczność międzynarodową. Operacje morskie prowadzone są pod auspicjami Unii Europejskiej (Atalanta, Zmiana dowództwa operacji Atalanta, 2013-08-09) i NATO (Ocean Shield, Ocean Shield do 2016, 2014-06-05).

Działalność piratów utrudniła też wojna domowa w Jemenie i kampania nalotów wielonarodowej koalicji na pozycje bojowników Ad-Daula al-Islamijja w Iraku i Syrii (1500 ofiar wojny domowej w Jemenie, 2015-07-09; HMS Duncan wspiera działania CSG 12, 2015-07-08). Oba kryzysy zmusiły społeczność międzynarodową do rozmieszczenia w regionie większej liczby okrętów, w tym lotniskowcowej grupy bojowej (CSG) nr 12, w której główną rolę odgrywa amerykański atomowy lotniskowiec USS Theodore Roosevelt (CVN 71), typu Nimitz.

Aktywność piratów ograniczyło również nadejście pory deszczowej. Niekorzystna pogoda powinna utrzymać się do końca lata. Dowództwo operacji Atalanta zadecydowało w związku z tym o zmniejszeniu liczby okrętów stacjonujących w regionie do zaledwie dwóch: hiszpańskiego śmigłowcowca desantowego ESPS Galicia (L51, Hiszpanie testują ScanEagle, 2015-03-09), typu Galicia i włoskiej fregaty rakietowej, ITS Libeccio (F572), typu Maestrale.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.