Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

DCNS zabiega o Afrykanów

Marynarka wojenna, 09 lipca 2015

Francuska grupa stoczniowa zakończyła serię pokazów i ćwiczeń morskich, przeprowadzonych wspólnie z wybranymi państwami Afryki Zachodniej.

Francuska DCNS starała się przekonać wybrane państwa Afryki Zachodniej do zainwestowania w oferowane przez grupę systemy prowadzenia walki i transmisji danych, które są przeznaczone m.in. do wsparcia okrętów patrolowych w walce z piractwem morskim i terroryzmem / Zdjęcie: DCNS

Kluczowym elementem kampanii promocyjnej DCNS w Afryce Zachodniej były wizyty portowe L'Adroit (L'Adroit przeciw piratom, 2015-04-05), okrętu patrolowego zbudowanego przez grupę z własnych środków i wypożyczonego Marine Nationale (marynarce wojennej Francji), w portach morskich Kamerunu, Senegalu i Wybrzeża Kości Słoniowej. Francuski producent chciał zaprezentować Afrykanom możliwości operacyjne patrolowca, wyposażonego z opracowany przez DCNS system prowadzenia walki Polaris i współpracujący z nim podsystem transmisji danych, NIDL.

Demonstracje przeprowadzono 28 maja w Duali (Kamerun), 10 czerwca w Abidżanie (WKS) i 22 czerwca w Dakarze (Senegal). Francuski okręt wziął udział w serii symulowanych działań bojowych, podczas których musiał patrolować wybrany akwen i reagować na wszelkie przypadki piractwa lub terroryzmu morskiego, a także nielegalnego połowu ryb, przemytu i imigracji. Załoga L'Adroit współpracowała z wydzielonymi jednostkami morskimi państw gospodarzy. Działania na morzu koordynowane były przez personel umieszczony w nadbrzeżnym centrum dowodzenia, wyposażonym w centralę systemu Polaris i moduł przesyłu danych NIDL.

Wybór wód Zatoki Gwinejskiej do przeprowadzenia kilkutygodniowej kampanii promocyjnej DCNS, nie był przypadkowy. Uważa się bowiem, że na akwenie tym dochodzi do ok. 25% wszystkich aktów piractwa i terroryzmu morskiego (Maleje liczba ataków piratów, 2014-04-18, Gorsza kondycja piratów, 2013-07-19). Państwa zachodnioafrykańskie, których interesy ekonomiczne są w oczywisty sposób zagrożone działalnością piratów, zapowiedziały już, że nie będą szczędzić sił i środków na walkę z tym zjawiskiem. To z kolei ma przełożyć się m.in. na zakup serii nowych okrętów patrolowych i mniejszych jednostek interwencyjnych (Senegal odbiera patrolowiec, 2015-04-09, Super Dvory do Afryki, 2015-04-01, Amerykanie wspierają Benin, 2014-07-08), co w zrozumiały sposób wzbudza zainteresowanie wielu producentów (Fincantieri chce wejść na afrykański rynek, 2014-02-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra