Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kłopoty nigeryjskiej floty

Marynarka wojenna, 31 sierpnia 2015

Zaledwie połowa nigeryjskich okrętów jest sprawna i nadaje się do ochrony wód morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej państwa.

Ze względu na brak technicznej możliwości do lokalnej produkcji okrętów, marynarka wojenna Nigerii polega na zakupach jednostek nawodnych za granicą lub pomocy wojskowej sojuszników. Na zdjęciu fregata NNS Thunder (F90) (ex-amerykański kuter patrolowy USCGC Chase (WHEC-718), typu Hamilton) / Zdjęcie: MO Nigerii

Według adm. Iboka Ekwe Ibasa, szefa sztabu marynarki wojennej Nigerii, stan techniczny floty morskiej tego państwa znajduje się w opłakanym stanie. Zaledwie połowa nigeryjskich okrętów nadaje się do użytku i jest zdolna do ochrony wód terytorialnych. Pozostałe jednostki są uszkodzone lub od wielu lat oczekują niezbędnego przeglądu naprawczego i modernizacji. Ich remont opóźnia brak funduszy i nadmierna biurokracja.

Głównym zadaniem nigeryjskiej marynarki wojennej jest ochrona rodzimych akwenów przed piratami morskimi i terrorystami (Maleje aktywność somalijskich piratów, 2015-07-13), a także walka z plagą kradzieży paliwa i innych surowców energetycznych z państwowych zapasów. Ze względu na brak technicznej możliwości uruchomienia lokalnej produkcji okrętów, Abudża jest zmuszona do zakupu jednostek za granicą, w tym m.in. w ChRL i RPA (Wodowanie nigeryjskiego Sentinela, 2015-08-12; Pierwszy nigeryjski patrolowiec odebrany, 2014-11-28). Nigeryjczycy korzystają też z pomocy wojskowej udzielanej im przez USA (Drugi Hamilton dla Nigerii, 2015-01-06).

Problemy trapiące floty wielu państw Afryki Zachodniej dostrzegają europejskie stocznie. Przed kilkoma miesiącami specjalne kampanie marketingowe, skierowane do potencjalnych klientów w tej części Afryki, uruchomiło kilku producentów z Europy, w tym m.in. włoska Fincantieri (Fincantieri chce wejść na afrykański rynek, 2014-02-03). Z kolei francuska DCNS zorganizowała na początku lata serię pokazów i ćwiczeń morskich, przeprowadzonych wspólnie z wybranymi państwami Zatoki Gwinejskiej (DCNS zabiega o Afrykanów, 2015-07-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.