Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Porozumienie obronne na Filipinach

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 29 lutego 2016

W Manili podpisano filipińsko-japońskie porozumienie o współpracy wojskowej. 

Filipiny porozumiały się z Japonią w sprawie współpracy wojskowej. Tokio zamierza przekazać sojusznikowi m.in. morski samolot patrolowy / Zdjęcie: MO Japonii

Dokument podpisał minister obrony Filipin, Voltaire Gazmin i ambasador Japonii w tym kraju, Kazuhide Ishikawa. Porozumienie określa zasady, na jakich obydwa państwa będą rozwijać współpracę w zakresie obronności i rozbudowy własnych sił zbrojnych. 

Zawarte dziś porozumienie otwiera drogę do rozpoczęcia dostaw japońskiego sprzętu i technologii wojskowej na Filipiny. W pierwszej kolejności Tokio zamierza przekazać sojusznikowi pojedynczy samolot patrolowy (Japoński P-3C Orion na Filipinach, 2015-06-24). Zostanie on użyty do obserwacji wybranych akwenów Morza Południowochińskiego, które w ostatnich latach stało się areną sporów politycznych między Pekinem a mniejszymi państwami regionu (Prowokacje na M. Południowochińskim, 2016-01-08). 

Japonia jest kolejnym państwem, które zacieśniło relacje z Filipinami w reakcji na politykę zagraniczną ChRL. W przeszłości Manila porozumiała się z Waszyngtonem w sprawie rozmieszczenia amerykańskich baz wojskowych na filipińskich wyspach (USA wybierają bazy na Filipinach, 2016-01-14). USA zdecydowały się również przekazać partnerowi kolejne okręty, w tym patrolowiec USCGC Boutwell (WHEC 719), typu Hamilton i jednostkę badawczą R/V Melville, która posłuży do prowadzenia badań geologicznych dna morskiego. Filipińskie władze liczą, że zebrane w ten sposób dane pozwolą uzasadnić roszczenia terytorialne, wysuwane względem akwenów Morza Południowochińskiego (Kolejne amerykańskie okręty dla Filipin , 2015-11-18). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.