Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Operacje lotnicze z pokładu RFA Tidesurge

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 14 listopada 2018

Nieopodal południowych wybrzeży Wielkiej Brytanii trwają próby operacji lotniczych z pokładu zbiornikowca paliwowego RFA Tidesurge.

Jeden z ciężkich śmigłowców transportowych Chinook podczas prób prowadzenia operacji lotniczych z pokładu zbiornikowca paliwowego RFA Tidesurge / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Scenariusz prób zakłada ćwiczenie prowadzenia operacji lotniczych z pokładu zbiornikowca paliwowego RFA Tidesruge (A138), typu Tide. W testach uczestniczy jeden z ciężkich śmigłowców transportowych Chinook należących do Royal Air Force (RAF, królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii).

Celem prób jest potwierdzenie uniwersalności i dodatkowych możliwości użycia operacyjnego zbiornikowców paliwowych typu Tide. Wnioski wyciągnięte z testów pozwolą dowództwu Royal Navy (królewskiej marynarki wojennej W. Brytanii) na opracowanie planów zastosowania zaopatrzeniowców w nowych rolach, w tym np. podczas operacji niesienia pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, kiedy startujące z ich pokładu śmigłowce mają transportować zaopatrzenie w rejony dotknięte przez żywioł lub w ramach wsparcia operacji desantu żołnierzy na pozycje nieprzyjaciela drogą powietrzną.

Biorący udział w próbach RFA Tidesurge jest trzecim z czterech zbiornikowców paliwowych typu Tide, które zakupiła Royal Navy. Przed kilkoma tygodniami okręt rozpoczął serię testów morskich, które poprzedzą przyjęcie go do służby (Testy morskie RFA Tidesurge, 2018-10-04). Następnie zaopatrzeniowiec uzupełni znajdujące się już w linii RFA Tidespring (A136, Pierwsze tankowanie RFA Tidespring, 2018-06-15) i RFA Tiderace (A137, RFA Tiderace w linii, 2018-08-07). W przyszłości dołączy do nich przechodzący prace wykończeniowe RFA Tideforce (A139, RFA Tideforce w kraju, 2018-08-16). Wszystkie będą służyć w Royal Fleet Auxiliary i wspierać lotniskowcowe grupy bojowe tworzone wokół nowych lotniskowców typu Queen Elizabeth (Testy morskie HMS Prince of Wales w 2019?, 2018-11-13). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.