Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wyjaśniła się przyszłość INS Viraat

Marynarka wojenna, 06 lipca 2015

Władze Indii wydały zgodę na przekształcenie INS Viraat, najstarszego indyjskiego lotniskowca, w pływające muzeum.

INS Viraat (ex brytyjski HMS Hermes) zostanie wycofany ze służby w 2016, po 56 latach spędzonych na morzu (w tym 29 latach pod indyjską banderą). Okręt będzie służył jako pływające muzeum / Zdjęcie: US Navy

Po wielu miesiącach oczekiwania, byli i obecni członkowie załogi INS Viraat (R22), blisko 55-letniego indyjskiego lotniskowca, mogą wreszcie odetchnąć z ulgą. Wyjaśniła się bowiem przyszłość okrętu, który od prawie 28 lat stał na straży suwerenności i interesu państwowego Indii. Władze w New Delhi rozwiały pojawiające się w mediach wątpliwości i wydały długo wyczekiwaną zgodę na przekształcenie R22 w pływające muzeum (Bliski koniec INS Viraat, 2015-02-13).

INS Viraat zakończy służbę w Bhāratīya Nau Senā (marynarce wojennej Indii) najprawdopodobniej w 2016. Dowództwo BNS rozpoczęło już przygotowania do wycofania okrętu z linii. Wstrzymano m.in. szkolenie kolejnych załóg okrętu. Przyspieszono jednocześnie próby morskie i państwowe nowego indyjskiego lotniskowca, INS Vikramaditya (ex-rosyjski Admirał Gorszkow), który przejął w 2013 rolę okrętu flagowego BNS (Znów problemy z INS Vikramaditya, 2014-02-11). Będzie pełnił ją przynajmniej do czasu wprowadzenia do służby INS Vikrant, pierwszego indyjskiego rodzimego lotniskowca, który od kilku lat budowany jest przez Cochin Shipyard (INS Vikrant opuścił suchy dok stoczni, 2015-06-11).

Po symbolicznym opuszczeniu bandery, INS Viraat zostanie przekazany Andhra Pradesh Tourism Development Corporation (APTDC) – instytucji turystycznej kontrolowanej przez władze wschodniego stanu Andhra Pradesh. APTDC będzie odpowiedzialna za przystosowanie lotniskowca do nowej roli. Prace remontowe mają kosztować ok. 200 mln INR (12 mln zł). Muzeum będzie pod kontrolą władz stanowych i zostanie zlokalizowane na terenie portu morskiego w Kakinada.

Decyzja władz centralnych oznacza, że INS Viraat nie podzieli losu innego indyjskiego lotniskowca, INS Vikrant (R11). Okręt wycofano ze służby w 1997 i do niedawna służył jako pływające muzeum. Pogarszający się stan techniczny jednostki zmusił jednak władze do jej odsprzedania i zezłomowania. Demontaż okrętu rozpoczęto jesienią 2014 na terenie prywatnej stoczni IB Commercial z Bombaju (INS Vikrant złomowany, 2014-11-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.