Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Francuzi w RAF Akrotiri?

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 24 listopada 2015

Francuskie samoloty bojowe mogą uzyskać dostęp do brytyjskiej bazy lotniczej na Cyprze.

Wielka Brytania zaoferowała Francji wykorzystanie bazy lotniczej RAF Akrotiri na Cyprze jako lotniska zapasowego dla francuskich samolotów bojowych, wykonujących operacje lotnicze nad Irakiem i Syrią / Zdjęcie: RAF

W akcie solidarności z Paryżem władze Wielkiej Brytanii postanowiły udostępnić infrastrukturę bazy lotniczej RAF Akrotiri na Cyprze francuskiemu lotnictwu wojskowemu. Samoloty bojowe Armée de l'Air (wojsk lotniczych Francji) będą mogły korzystać z obiektów lotniska położonego na południu śródziemnomorskiej wyspy w celu wsparcia operacji lotniczych prowadzonych nad Irakiem i sąsiednią Syrią (Pierwsze francuskie loty rozpoznawcze nad Syrią, 2015-09-09).

Z informacji udostępnionych przez Londyn wynika, że RAF Akrotiri będzie służyło Francuzom głównie jako lotnisko zapasowe. W obiektów korzystać mają przede wszystkim statki powietrzne stacjonujące na francuskim atomowym lotniskowcu Charles de Gaulle (R91, Pierwsze operacje lotnicze z pokładu CdG, 2015-11-24). Brytyjskie władze znaznaczają jednak, że RAF Akrotiri nie będzie wykorzystywana przez Armée de l'Air do wykonywania misji bojowych nad terenami zajętymi przez organizacje islamistyczne.

Od ponad roku Royal Air Force bombardują pozycje Ad-Daula al-Islamijja i innych organizacji ekstremistycznych w Iraku (Sukcesy RAF w Iraku, 2015-08-25; Szczegóły misji RAF nad Irakiem, 2015-07-16). Brytyjskie lotnictwo wspiera też wysiłki wielonarodowej koalicji walczącej z islamistami w sąsiedniej Syrii. Ogromną rolę w strategii zaangażowania wojskowego Wielkiej Brytanii na Bliskim Wschodzie odgrywa położona na południu Cypru RAF Akrotiri, na terenie której stacjonują m.in. samoloty uderzeniowe Tornado GR4 (Tornada RAF bez części zamiennych?, 2015-08-10 ;Tornado gubi uzbrojenie, 2015-07-15). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.