Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tejas zakończył pierwsze próby w INS Hansa

Lotnictwo wojskowe, 17 maja 2016

Hindusi zakończyli pierwszy etap prób operacyjnych samolotu bojowego LCA Tejas, w wersji pokładowej.

Pokładowy Tejas startuje z naziemnej rampy. Pod skrzydłami widoczne są ćwiczebne kpr p-p R-73 / Zdjęcie: ADA

Aeronautical Development Agency poinformowała o zakończeniu pierwszego etapu prób operacyjnych samolotu bojowego LCA Tejas, w wersji przeznaczonej dla lotnictwa Bhāratīya Nau Senā (marynarki wojennej Indii). Zrealizowano je na terenie bazy INS Hansa w Goa (Drugi pokładowy Tejas oblatany, 2015-02-10).

Jak powiedział szef ADA, kadm. (w st. spocz.) CD Balaji, pomiędzy 27 marcem i 5 kwietnia dwa przedseryjne pokładowe Tejasy (NP-1 i NP-2) wykonały 33 loty, operując z 200-m fragmentu drogi startowej, odwzorowującego pokład lotniskowca INS Vikramaditya, na końcu którego umieszczono rampę startową (Pożegnanie indyjskich Sea Harrierów , 2016-05-11).

Niektóre starty wykonywano z podwieszonymi pod skrzydłami Tejasa dwoma ćwiczebnymi kierowanymi pociskami rakietowymi bliskiego zasięgu powietrze-powietrze R-73. W trakcie prób przeprowadzono także napełnianie zbiorników samolotu paliwem bez wyłączania silnika.

Następny etap prób obejmować będzie przyziemienia z natychmiastowym startem i lądowania z użyciem lin hamujących. Po nich badana będzie zdolność pokładowego Tejasa do awaryjnego zrzutu paliwa. W połowie 2017 planowane jest rozpoczęcie prób na pokładzie lotniskowca.

Pokładowe Tejasy stanowić mają wyposażenie grup lotniczych lotniskowców INS Vikrant, razem z MiGami-29K/KUB, a następnie INS Vishal. Pierwszy z nich ma wejść do służby w 2018 (Przekazanie INS Vikrant za 3 lata, 2015-12-07, INS Vishal z siłownią atomową, 2015-07-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra