Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dłuższa misja USS Harry S. Truman

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 06 maja 2016

USA przedłużyły misję bojową lotniskowca USS Harry S. Truman.

Lotniskowcowa grupa bojowa, na czele której stoi atomowy lotniskowiec USS Harry S. Truman, typu Nimitz, pozostanie w Zatoce Perskiej przez kolejny miesiąc / Zdjęcie: USN

Pod koniec 2015 lotniskowcowa grupa bojowa (CSG) 8, na czele której stoi atomowy lotniskowiec USS Harry S. Truman (CVN 75), typu Nimitz, znalazła się w rejonie odpowiedzialności 5. Floty US Navy (USS Harry S. Truman dotarł na Bliski Wschód, 2015-12-16). Wkrótce komponent lotniczy amerykańskiego zespołu zadaniowego rozpoczął pierwsze operacje bojowe nad terenami kontrolowanymi przez bojówkarzy Ad-Daula al-Islamijja i innych organizacji islamistycznych, destabilizujących Irak i Syrię (Kolejny sukces koalicjantów, 2016-01-22; Pierwsze operacje z pokładu USS Harry S. Truman, 2015-12-30).

W najbliższych tygodniach okręty wchodzące w skład grupy bojowej USS Harry S. Truman miały opuścić rejon działań bojowych i skierować się na wody Oceanu Indyjskiego. Departament Obrony USA poinformował jednak, że misja CSG 8 w Zatoce Perskiej zostanie przedłużona o co najmniej 30 dni.

Waszyngton tłumaczy swoją decyzję m.in. potrzebą utrzymania stałej presji na organizacje islamistyczne, które od 2 lat okupują terytoria północno-zachodniego Iraku i większości Syrii. Przedstawiciele administracji Baracka Obamy przyznają jednak, że dłuższa obecność USS Harry S. Truman na Bliskim Wschodzie może okazać się pomocna w realizacji szerzej zakrojonej strategii Białego Domu wobec regionu, której jednym z przejawów jest rywalizacja strategiczna z Iranem (Test irańskiej rakiety balistycznej, 2016-04-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.