Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Australia kupi kolejne C-17A

Lotnictwo wojskowe, 06 października 2014

Australia może kupić do czterech dodatkowych ciężkich samolotów transportowych C-17A Globemaster III.

Obecnie RAAF mają 6 samolotów C-17A Globemaster III. Samoloty pozyskano w latach 2006-2012. Całkowitą zdolność operacyjną uzyskały wiosną br. / Zdjęcie: MO Australii

Według ministra obrony Australii, Davida Johnstona, Canberra rozpoczęła już proces pozyskiwania dwóch dodatkowych C-17A (Więcej C-17 i KC-30 dla Australii? , 2014-08-19). Samoloty zostaną nabyte za pośrednictwem amerykańskich wojsk lotniczych, w ramach programu Foreign Military Sale.

Władze centralne miały zabezpieczyć już na ten cel 500 mln AUD (1,4 mld zł). W 2015, po publikacji przez resort obrony nowej Białej Księgi, rząd ma podjąć decyzję w sprawie ewentualnego zakupu kolejnych 2 Globemasterów. Canberra chce też kupić dodatkowe wielozadaniowe transportowce-tankowce KC-30 (Airbus A330-200 MRTT).

Royal Australian Air Force (RAAF, Królewskie Wojska Lotnicze Australii) eksploatują już 6 Globemasterów, dostarczonych w latach 2006-2012 (Ostatni C-17A dostarczony, 2012-11-23). Wszystkie wchodzą w skład 36. squadron, stacjonującej na terenie RAAF Amberley, położonej 40 km na południowy zachód od Brisbane. Wiosną br., RAAF ogłosiły uzyskanie całkowitej zdolności operacyjnej (FOC) przez ostatnie C-17A (Australijskie C-17A całkowicie zdolne do działania, 2014-03-04).

W ostatnich latach samoloty były używane m.in. do wsparcia materiałowego wojsk stacjonujących w Afganistanie, transportu do kraju ciał ofiar katastrofy malezyjskiego Boeinga 777-200ER (lot MH17), który rozbił się na terenie wschodniej Ukrainy (Wstępny raport w sprawie lotu MH17, 2014-09-09), a także w ramach niesienia pomocy ofiarom klęsk żywiołowych w kraju i za granicą, w tym w 2010 w Pakistanie i rok później w Japonii oraz Nowej Zelandii. W ostatnich tygodniach jeden z samolotów przerzucono do położonej 24 km od Dubaju bazy lotniczej Al Minhad, skąd transportuje uzbrojenie i zaopatrzenie wojskowe dla irackich i kurdyjskich wojsk walczących z islamistami (Australijczycy już w ZEA, 2014-09-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.