Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Druga faza LAND 400

Wojska lądowe, 19 lutego 2015

Władze Australii rozpisały przetarg na dostawę nowych pojazdów rozpoznawczych.

Wojska lądowe Australii pozyskają ponad 200 nowych wozów rozpoznawczych (CRV). Pojazdy zastąpią wiekowe Australian Light Armoured Vehicle (ASLAV, na zdjęciu). Rozpisany dziś przetarg zakłada duży udział rodzimego przemysłu zbrojeniowego w przedsięwzięciu / Zdjęcie: MO Australii

W ramach drugiej fazy wieloletniego programu zakupowego LAND 400, wojska lądowe Australii pozyskają ponad 200 opancerzonych pojazdów rozpoznawczych (Combat Reconnaissance Vehicle, CRV). Zastąpią one eksploatowane od 1995 Australian Light Armoured Vehicle (ASLAV) 8x8 – wersję LAV-25 dla USMC i pochodną kołowego transportera opancerzonego Piranha 8x8 (Australijskie CRV w styczniu, 2014-12-16).

Wśród potencjalnych oferentów wymienia się m.in. BAE Systems i Patrię Land Systems Oy (Wspólna oferta BAE Systems i Patrii, 2014-09-22). Producenci będą oferować Australijczykom wozy oparte na fińskich Armoured Modular Vehicle (AMV) 8x8, doposażone w urządzenia pokładowe od BAE Systems.

Udział w konkursie zapowiedziało też konsorcjum: Boeing Defense Australia, Oto Melara i Iveco. Zgłoszony przez nie zostanie transporter z rodziny Centauro. Swoją ofertę przedłoży też najprawdopodobniej francuskie Nexter z transporterem VBCI 8x8 (Szesnaście VBCI do Afryki, 2015-01-21, Nowy VBCI od 2015, 2014-10-03).

Australijskim władzom zależy na włączeniu w przedsięwzięcie rodzimego przemysłu zbrojeniowego. Jednym z wymogów będzie przeniesienie produkcji wozów bezpośrednio do Australii oraz związany z tym transfer technologii. Faza druga programu zakupowego ma zakończyć się w 2025, gdy wybrana w konkursie konstrukcja uzyska całkowitą zdolność operacyjną.

W br. władze Australii podejmą też decyzję w sprawie kontynuacji LAND 400. Faza trzecia przedsięwzięcia zakłada wprowadzenie do służby serii nowych transporterów opancerzonych. Wozy zastąpią w linii gąsienicowe M113AS4 (Wolniejsze dostawy M113AS4, 2009-03-27). Koszt całego programu szacowany jest na 10 mld AUD (28,4 mld zł).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra