Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USS Harry S. Truman zaatakuje Syrię

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 19 września 2013

We środę wieczorem amerykański atomowy lotniskowiec typu Nimitz, USS Harry S. Truman (CVN 75), przybył do portu morskiego w Bahrajnie.

Kilkudniowa wizyta USS Harry S. Truman w Bahrajnie (CVN 75) (na zdjęciu podczas niedawnych prób bezzałogowca X-47B) stanowi element budowy politycznej koalicji państw popierających zapowiadaną, aczkolwiek odłożoną w czasie, interwencję wojskową w Syrii / Zdjęcie: US Navy

Oficjalnie celem kilkudniowej wizyty USS Harry S. Truman w Bahrajnie są względy kurtuazyjne oraz zacieśnienie relacji wojskowych z ważnym sojusznikiem USA. Nieoficjalnie jednak mówi się, że wydarzenie to  stanowi okazję do przygotowania się obydwu państw do zapowiadanej operacji wojskowej przeciw Syrii, której władze w Manamie są zwolennikiem.

Sama operacja została co prawda odłożona w czasie. USA nie wstrzymują jednak dotychczasowych działań związanych z budową politycznej koalicji państw popierających plany uderzenia wojskowego na reżim Baszara al-Asada (Charles de Gaulle w ataku na Syrię?, 2013-08-27), co potwierdza wizyta w Bahrajnie.

Cały czas na wodach Morza Śródziemnego utrzymywane są także spore siły US Navy, w tym m.in. niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke. Co więcej, pozostaje tam też inny z lotniskowców typu Nimitz, USS Nimitz (CVN 68), od którego USS Harry S. Truman przejął w ostatnich tygodniach dowodzenie operacjami bojowymi 5. Floty US Navy (USS Truman na czele 5. Floty, 2013-08-29, USS Truman przeszedł przez Kanał Sueski, 2013-08-20).

Według oficjalnych deklaracji przedstawicieli marynarki wojennej USA, obecność USS Nimitz na bliskowschodnich wodach wynika z potrzeby przygotowania USS Harry S. Truman do przejęcia pełnej odpowiedzialności za wsparcie natowskiej misji ISAF w Afganistanie. Zdaniem części komentatorów, takie stanowisko US Navy to nic innego jak zasłona dymna, a prawdziwym powodem odwlekania powrotu CVN 68 do macierzystego portu w Everett ma być jego planowany udział we wspomnianym uderzeniu do Syrię (USS Nimitz na Syrię, 2013-09-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.