Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Finlandia poszukuje następców Hornetów

Lotnictwo wojskowe, 20 października 2014

Ministerstwo obrony Finlandii rozpoczęło proces poszukiwania następców samolotów wielozadaniowych F-18 Hornet.

Następcy fińskich F-18 wejdą do służby w latach 2030. Jednak rząd w Helsinkach rozpoczął już przygotowania do ich zakupu / Zdjęcie: MO Finlandii

W fińskich mediach pojawiła się informacja, iż tamtejszy resort obrony powołał grupę roboczą, której zadaniem jest przygotowanie przetargu na nowe samoloty wielozadaniowe, które zastąpią w służbie F-18 Hornet, używane obecnie przez Ilmavoimat (wojska lotnicze, Kolejne zlecenie na fińskie JASSM, 2013-06-10). Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 6 mld euro (25,3 mld zł).

Należy pamiętać, że wybór ten będzie także wpływał na przyszłą strategię obronną Helsinek. Rząd Finlandii zastanawia się, czy pozostać neutralnym, połączyć siły z sąsiednią Szwecją, czy też dołączyć do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Głównodowodzący Ilmavoimat gen. Jarmo Lindberg, twierdzi, że fińskiej przestrzeni powietrznej powinni bronić Finowie, przy użyciu posiadanych samolotów przez rodzime wojska lotnicze.

Nowe samoloty wielozadaniowe mają trafić do eksploatacji ok. 2030. Ich liczba nie została sprecyzowana. Wśród możliwych opcji jest nabycie F-35, podobnie, jak uczyniła to Norwegia (6 kolejnych F-35A dla Norwegii, 2013-12-13), Gripena (używanego przez Szwedów, Oblot Gripena z ELST, 2014-06-18), Avanced Super Horneta (Czarna przyszłość zakładów w St. Louis, 2014-03-04), albo modernizacja F-18 używanych obecnie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.